PARTNER PORTALU
  • BGK

W Warszawie urośnie milion nowych drzew

  • PAP/AT    8 maja 2015 - 08:28
W Warszawie urośnie milion nowych drzew
Program będzie składał się z dwóch elementów: posadzenia miliona drzew oraz akcji edukacyjnej (fot.pixabay.com)

- Za miesiąc władze Warszawy będą gotowe do rozpoczęcia dużego programu rozwoju zieleni w mieście. - W Warszawie zostanie posadzonych milion drzew - zapowiedział wiceprezydent miasta Michał Olszewski.
Jak dodał, zmodernizowany będzie też park w Powsinie, którego pierwszym elementem będzie otwarte od najbliższego weekendu nowoczesne centrum edukacji leśnej.

Rusza program rozwoju zieleni w mieście

Wiceprezydent poinformował podczas konferencji w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie, że za miesiąc władze miejskie będą gotowe do rozpoczęcia dużego programu rozwoju zieleni w mieście. W rozmowie Olszewski wyjaśnił, że program będzie składał się z dwóch elementów: posadzenia miliona drzew oraz akcji edukacyjnej, która ma uczyć mieszkańców, jak dbać o zieleń czy zachęcać ich do wyboru rodzimych gatunków krzewów i drzew w ogrodach.

"Chcemy zachęcić mieszkańców stolicy i przedsiębiorców do zwiększania ilości drzew w Warszawie. Chcemy też pokazać, jakie gatunki drzew sadzić, jak dbać o zieleń" - mówił wiceprezydent.

Zmodernizują park w Powsinie

Olszewski zapowiedział także program przebudowy kompleksu parku powsińskiego, tak by stał się terenem rekreacyjno-wypoczynkowym chętniej odwiedzanym przez mieszkańców stolicy. Wyjaśnił, że zmodernizowana będzie cała infrastruktura w Powsinie, np. ławki. "W tym roku rozpocznie się praca, w którą - mam nadzieję - zaangażują się także mieszkańcy, po to, żeby się zastanowić, jak to miejsce ożywić" - dodał.

Przypomniał, z okazji Światowego Dnia Wolontariatu w sobotę 16 maja wolontariusze z urzędu miasta będą dokonywali napraw urządzeń w powsińskim parku.

Pierwszym elementem rewitalizacji Powsina jest nowe Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej, które od najbliższego weekendu będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Budowa kompleksu kosztowała ponad 7 mln zł.

Centrum znajduje się w granicach zwartego kompleksu Lasu Kabackiego, największego spośród 15 wchodzących w skład lasów miejskich, a także największy rezerwat województwa mazowieckiego, najliczniej odwiedzany przez warszawiaków.

W Centrum prowadzone będą zajęcia z edukacji przyrodniczo-leśnej dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla młodzieży szkolnej i dla dorosłych. Dowiedzieć się będzie można m.in. jakie gatunki flory i fauny występują w obrębie i w okolicach Warszawy, nauczyć się rozpoznawania gatunków ptaków po śpiewie, jak budować budki lęgowe, jak wyglądają tropy sarny czy dzika, jak rozpoznawać gatunki drzew po liściach.

Prowadzone będą też zajęcia terenowe. W rezerwacie znajdują się dwie ścieżki przyrodniczo-leśne, których zadaniem jest przybliżenie zwiedzającym historii Lasu Kabackiego i życia lasu. W lasach miejskich dodatkowo utworzono siedem podobnych ścieżek zlokalizowanych w czterech dzielnicach Warszawy, które uzupełniają terenową ofertę edukacyjną Centrum w Powsinie.

Warszawa jest najbardziej zalesionym miastem w Polsce. Lasy zajmują ponad 8 tys. ha, co stanowi 15 proc. obszaru miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.