PARTNER PORTALU
 • BGK

Walczą ze spalaniem śmieci w internecie

 • PAP    19 lutego 2013 - 19:56
Walczą ze spalaniem śmieci w internecie

Władze Krakowa uruchomiły stronę internetową, która ma pomóc straży miejskiej w walce z nielegalnym spalaniem odpadów w domowych piecach. Mieszkańcy będą mogli anonimowo zgłaszać miejsca, gdzie przypuszczalnie spalane są śmieci.
"Kontrole będą przeprowadzane w dniu, w którym otrzymamy zgłoszenie" - mówił we wtorek na konferencji prasowej komendant straży miejskiej Adam Młot. Dodał, że w referacie ekologicznym krakowskiej straży miejskiej zatrudnionych jest 15 osób, a w całej straży do takich kontroli upoważnionych jest 50 osób.

Pod adresem www.krakow.pl/spalanie oraz www.strazmiejska.krakow.pl umieszczono mapę Krakowa i formularz zgłoszeniowy dla mieszkańców. Jak podkreślają strażnicy, nie chodzi o złośliwe donosy na sąsiadów. "Dla nas strona internetowa to jeszcze jedno narzędzie komunikacji z mieszkańcami. Zobaczymy, na ile dojrzałe jest nasze społeczeństwo" - mówił komendant Młot. Nadal straż będzie przyjmować także zgłoszenia telefoniczne.

Uruchomienie strony internetowej było jednym z postulatów mieszkańców, którzy walczą o czystsze powietrze w Krakowie. "Mam nadzieję, że straży miejskiej starczy sił i determinacji, aby weryfikować zgłoszenia, bo liczba patroli ekologicznych jest ograniczona. Do tej pory zbyt długo trwał proces od zgłoszenia do kontroli konkretnego miejsca, czasami upływało nawet kilka dni" - mówiła PAP Lidia Ostólska inicjatorka ruchu społecznego "Stop dla smogu w Krakowie".

Czytaj też:  Film o truciznach z domowego komina

Spalanie odpadów w domowych piecach to jedna z przyczyn zanieczyszczenia powietrza. "Przy spalaniu śmieci w niskich temperaturach - od 200 do 500 stopni Celsjusza, jakie panują w domowych piecach - do atmosfery przedostaje się wiele toksycznych substancji. Działanie rakotwórcze niektórych z tych substancji może dać o sobie znać nawet po kilkudziesięciu latach" - mówiła dyrektor wydziału kształtowania środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej.

Mieszkańcy najczęściej spalają w piecach, choć nie powinni: lakierowane okna drewniane, meble, plastikowe butelki, buty, części elektroniczne i elementy gumowe.

Regularne kontrole domowych kotłowni są prowadzone w Krakowie od 2009 r. W poprzednim sezonie grzewczym było ich 1 tys. 349, w 15 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości. Od początku listopada ubiegłego roku do końca stycznia strażnicy miejscy przeprowadzili 1 tys. 52 kontrole, podczas 90 potwierdzono, że w piecach spalane były odpady.

W latach 90. w Krakowie zinwentaryzowano ok. 60 tys. pieców. Jeszcze w tym roku ma ruszyć inwentaryzacja pieców w całym mieście, którą - według urzędników - być może uda się zakończyć w 2014 r. "Będzie to dla nas bardzo ważne narzędzie do walki ze smogiem" - powiedziała Ewa Olszowska-Dej.

W zeszłym roku do urzędu miasta wpłynęło ponad 300 wniosków o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na inne, bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, w tym roku takich wniosków jest już blisko tysiąc.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • hacker, 2013-02-22 12:18:37

  A ja walczę z idotami, ktorzy cos chcą spalić w internecie!
 • Obywatel GP, 2013-02-22 12:17:19

  DO OSY Hierarchia prawa: Konstytucja - Kodeks (np. Karny) - ustawa - rozporzadzenie. Nie zrozumiałas - oczywiście palenie smieci jest szkodliwe, narusza nasze prawa -ale jesli chcemy być państwem prawa musimy przestrzegać prawa łącznie z jego tworzeniem. Ustawa nie może być sprzeczna z kodeksem i ...konstytucją. Burmistrz, wójt Prezydent miasta nie moze wydawać zarządzeń sprzecznych z konstytucja, kodeksem itp. Nieposzanowanie prawa wynika m.in. z tego, że od lat tworzone jest prawo niespójne i do tego nielogiczne. Ale wracając do tematu....bez uzasadnionego podejrzenia przestępstwa nikt nie może wejśc do mojego domu bez nakazu prokuratora lub sadu. I to wynika z ważniejszych niż prawo ochrony srodowiska ustaw.  rozwiń
 • Osa, 2013-02-22 09:02:44

  Do "Obywatela PG": Prawo ochrony środowiska Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów. 2. Organy, o których mowa w ust.... 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych. 3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do: 1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren; 2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych; 3) żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego; 4) żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli. PS Jak ktoś będzie mnie próbował zabić przez dosypanie arszeniku do kolacji to też będę donosicielem jeśli zgłoszę to na Policję? Ci, którzy palą w piecach gównem robią dokładnie coś takiego - próbują mnie otruć. Ja się na to nie godzę i będę każdy taki przypadek zgłaszać. Zgadzam się z Tobą - nie dam się nikomu zastraszać. A już na pewno nie kretynom palącym śmieci w piecach.  rozwiń