PARTNER PORTALU
  • BGK

Walka ze smogiem pochłonie miliony euro

  • PAP/Dziennik Polski    14 stycznia 2014 - 07:10
Walka ze smogiem pochłonie miliony euro

Krakowianie przez ponad 200 dni w roku oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Nie lepiej jest w innych małopolskich miastach: Nowym Sączu, Tarnowie, Gorlicach czy Olkuszu.
Prawie 100 mln euro zł rocznie - tyle mogą wynieść kary, które Unia Europejska nałoży na Polskę za przekraczanie norm zanieczyszczenia powietrza. To mniej więcej tyle, ile kosztuje wybudowanie potężnego Centrum Kongresowego w Krakowie  - donosi "Dziennik Polski".

Termin dostosowania się do unijnych przepisów już minął. Do 2011 r. mieliśmy znacząco zmniejszyć poziom pyłu zawieszonego, a do końca 2013 r. - rakotwórczego benzoalfapirenu. W obydwu przypadkach nie udało się tego zrobić.

Czytaj też:  800 mln zł dla miast na walkę ze smogiem

"Kary są nieuniknione. Nie wiadomo tylko, kiedy zostaną nałożone" - mówi Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego. Przypomina, że zgodnie z prawem unijnym, w ciągu roku może być maksymalnie 35 dni, w których przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza. Tymczasem mieszkańcy Krakowa przez ponad 200 dni w roku oddychają smogiem.

W ostatnim rankingu Kraków zajął niechlubne trzecie miejsce na liście najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Smog dusi również mieszkańców innych małopolskich miast: Nowego Sącza, Tarnowa, Gorlic czy Olkusza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • glews, 2014-01-14 10:18:54

    Rząd i Władzunia same się wyżywią, wyleczą! Pewnie p. Majchrowski dotlenia się w swoim domu, a od lutego urzędnicy będą chodzi w maskach!