PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmia i Mazury mają kolejny mały rezerwat

  • PAP    19 kwietnia 2012 - 15:53
Warmia i Mazury mają kolejny mały rezerwat

Na Warmii i Mazurach powstał jeden z najmniejszych w regionie rezerwatów przyrody - Torfowisko na Tatarskiej Górze koło Gołdapi. Zarządzenie o uznaniu obszaru za rezerwat wydał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Jak poinformowała rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie Justyna Kostrzewska chroniony obszar położony w gminie Gołdap ma powierzchnię 1,8 ha i obejmuje kompleks torfowisk i jezioro. Powstał, by chronić stanowisko m.in. turzycy skąpokwiatowej (Carex pauciflora) i rosiczki długolistnej (Drosera anglica).

Torfowisko na Tatarskiej Górze jest drugim najmniejszym rezerwatem przyrody na Warmii i Mazurach. Najmniejszym obszarowo jest wyspa na jeziorze Partęciny Wielkie w gminie Kurzętnik, która ma powierzchnię 0,6 ha. Ten rezerwat florystyczny powstał, by chronić stanowisko obuwika pospolitego. Jest to gatunek z rodziny roślin storczykowatych.

Jak wyjaśniła Kostrzewska rezerwat jest jedną z form ochrony przyrody, na obszarze którego obowiązują pewne ograniczenia i zakazy dotyczące działalności człowieka. W rezerwacie nie można np. palić ognisk, poruszać się poza wyznaczonymi ścieżkami, zrywać roślin.

Czytaj też:Skoro są strefy ekonomiczne, powinny powstać strefy ekologiczne

Na Warmii i Mazurach jest 110 rezerwatów przyrody; są także inne formy ochrony środowiska takie jak parki krajobrazowe, obszary chronionego krajobrazu, obszary Natura 2000, użytki ekologiczne, pomniki przyrody. Jest także jedno stanowisko dokumentacyjne - jest to ochrona wyrobiska kredy pojeziornej w gminie Lubawa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.