Warszawa bardziej zielona od innych stolic w regionie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 09-07-2010
  • drukuj
W badaniu przeprowadzonym w 30 europejskich stolicach Green City Index Warszawa zajęła 16. miejsce.
Warszawa bardziej zielona od innych stolic w regionie

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że to jest dobra pozycja wyjściowa. W czołówce są Kopenhaga, Sztokholm i Oslo. Metropolie te od kilkudziesięciu lat świadomie stawiają na zrównoważony rozwój. Warszawa powinna być porównywana ze stolicami naszego regionu. A tu nie mamy się czego wstydzić: wyprzedzamy Budapeszt, Bratysławę i Pragę.

Pod uwagę brane były różne kryteria. Warszawa najgorzej wypada pod względem transportu i gospodarowania odpadami. Ale ma szans się poprawić, bo najważniejszą inwestycją w najbliższych latach będzie budowa centralnego odcinka drugiej linii metra, Jest to największa samorządowa inwestycja w Polsce. 6 km podziemnej kolejki przechodzącej m.in. pod Wisłą kosztować będzie miasto 4,1 mld zł, z czego 2,9 mld zł pochodzi z UE.

Warszawa jest, obok Berlina i Sztokholmu, jedną z najbardziej zielonych stolic europejskich. Prawie jedna czwarta miasta to tereny zieleni – 14 proc. powierzchni to lasy miejskie. Ma prawie 100 pięknie utrzymanych parków, skwery i zieleńce – mówi „Rzeczpospolitej” Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Raport European Green City Index, opracowany przez Economist Intelligence Unit na zlecenie Siemensa, bada 30 miast pod kątem związanych z ekologią wskaźników, np. działań na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, zużycia wody czy powiększania terenów zieleni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE