PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa bardziej zielona od innych stolic w regionie

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    9 lipca 2010 - 08:30
Warszawa bardziej zielona od innych stolic w regionie

W badaniu przeprowadzonym w 30 europejskich stolicach Green City Index Warszawa zajęła 16. miejsce.
Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, że to jest dobra pozycja wyjściowa. W czołówce są Kopenhaga, Sztokholm i Oslo. Metropolie te od kilkudziesięciu lat świadomie stawiają na zrównoważony rozwój. Warszawa powinna być porównywana ze stolicami naszego regionu. A tu nie mamy się czego wstydzić: wyprzedzamy Budapeszt, Bratysławę i Pragę.

Pod uwagę brane były różne kryteria. Warszawa najgorzej wypada pod względem transportu i gospodarowania odpadami. Ale ma szans się poprawić, bo najważniejszą inwestycją w najbliższych latach będzie budowa centralnego odcinka drugiej linii metra, Jest to największa samorządowa inwestycja w Polsce. 6 km podziemnej kolejki przechodzącej m.in. pod Wisłą kosztować będzie miasto 4,1 mld zł, z czego 2,9 mld zł pochodzi z UE.

Warszawa jest, obok Berlina i Sztokholmu, jedną z najbardziej zielonych stolic europejskich. Prawie jedna czwarta miasta to tereny zieleni – 14 proc. powierzchni to lasy miejskie. Ma prawie 100 pięknie utrzymanych parków, skwery i zieleńce – mówi „Rzeczpospolitej” Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Raport European Green City Index, opracowany przez Economist Intelligence Unit na zlecenie Siemensa, bada 30 miast pod kątem związanych z ekologią wskaźników, np. działań na rzecz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, zużycia wody czy powiększania terenów zieleni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.