PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Łatwiej będzie zarządzać zielenią na Żoliborzu

  • MIW    31 maja 2017 - 16:10
Warszawa: Łatwiej będzie zarządzać zielenią na Żoliborzu
Teraz łatwiej będzie zarządzać miejską zielenią. (fot. pixabay.com)

W Warszawie rozpoczęto opracowywanie map pokrycia terenu z wykorzystaniem technik przetwarzania zdjęć lotniczych. To pierwszy tego typu projekt w stolicy.
• Studium wykonalności projektu przeprowadzono dla fragmentu Żoliborza.

• Urzędnicy uznali, że właśnie ta dzielnica jest najbardziej reprezentatywna dla całej Warszawy.

• W przeprowadzonych pracach wykorzystano dane teledetekcyjne oraz dane terenowe.

– Nowe mapy będą uzupełnieniem zbiorów danych już posiadanych przez Urząd, także tych dotyczących zieleni – tłumaczy Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

– Zastosowane w projekcie sposoby pozyskiwania i przetwarzania danych umożliwią uzyskanie informacji m.in. o zasięgu skupisk, jak i położeniu pojedynczych drzew, ich gatunku, wysokości oraz kondycji biologicznej – dodaje.

Studium zostało zrealizowane na zlecenie Warszawy przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego. Przygotowano m.in. opracowanie studialne na temat założeń budowy bazy danych przestrzennych z wykorzystaniem wielosensorowych technik teledetekcyjnych.

– Wspomniane metody pozwalają na wykonanie badań z pewnej odległości – zdalnie przy wykorzystaniu specjalistycznych sensorów i czujników. Badania te można wykonywać z samolotów, przestrzeni kosmicznej lub z powierzchni ziemi – wyjaśnia Katarzyna Głodek, zastępca dyrektora Biura Geodezji i Katastru urzędu miejskiego Warszawy.

Czytaj : Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody. Zmienią się zasady wycinki drzew

– Pozwala to w sposób kompletny, ciągły, obiektywny, wiarygodny i powtarzalny pozyskiwać ilościowe i jakościowe informacje o środowisku. Są przez to bardzo wydajnym narzędziem służącym poznaniu i zarządzaniu przestrzenią – dodaje.

Nowe metody ułatwiają i przyśpieszają pracę 

Jak tłumaczy stołeczny ratusz, wybór fragmentu Żoliborza na miejsce takiego pilotażu został dokonany z uwagi na jego reprezentatywność dla całej Warszawy. Dzielnica ta bowiem obejmuje różne formy użytkowania terenu – m.in. zabudowę jedno- i wielorodzinną, tereny usługowe i przemysłowe, a także zróżnicowane rodzaje zieleni miejskiej – zarówno urządzonej, jak i nieurządzonej.

W przeprowadzonych pracach wykorzystano dane teledetekcyjne oraz dane terenowe. Zebrane informacje, razem z danymi uzyskanymi z zasobu Biura Geodezji i Katastru warszawskiego magistratu posłużyły do przeprowadzenia analizy, na podstawie której m.in. wyznaczono zasięgi koron drzew, określono zdolność detekcji obiektów punktowych oraz powierzchniowych oraz przeprowadzono klasyfikację oraz ocenę kondycji biologicznej grup drzew. To pozwoliło stworzyć specjalne mapy z wykorzystaniem tych informacji.

– Tak nowatorskie pozyskiwanie danych może nie tylko ułatwić, ale również przyspieszyć zarządzanie warszawską zielenią – twierdzi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

– Tego typu opracowania mogą przysłużyć się nam również m.in. w inwentaryzacji gatunków roślin, monitoringu jakości wód powierzchniowych czy identyfikacji zagrożeń i ochronie krajobrazu miejskiego – dodaje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.