PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego?

  • wnp.pl    17 sierpnia 2012 - 13:17
Warszawa siedzibą Zielonego Funduszu Klimatycznego?

Warszawa, przy wsparciu polskiego rządu, zgłosiła swoją kandydaturę na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego (Green Climate Fund - GCF). Podczas spotkania, jakie odbyło się 17 sierpnia br. w Ministerstwie Środowiska, polski zespół promujący stolicę przekonywał do jej zalet przedstawicieli ambasad.
Celem spotkania było przedstawienie uczestnikom oferty miasta oraz wskazanie, że spełnia ona wymogi stawiane miastom-kandydatom. Prezentacji atutów Warszawy dokonał zespół złożony z przedstawicieli Urzędu m.st. Warszawy, Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Na siedzibę GCF zaoferowano pomieszczenia w Pałacu Kultury i Nauki. Podczas spotkania przekonywano, że to dogodna, skomunikowana z lotniskiem, lokalizacja w centrum miasta. Warszawa to także młoda, wyedukowana kadra, bogata oferta kulturalna oraz relatywnie niski koszt życia przy jego wysokim standardzie. Jak przystało na siedzibę Zielonego Funduszu Klimatycznego, Warszawa jest zielonym miastem - ponad 22 proc. jej powierzchni zajmują parki.

- Warszawa od lat angażuje się w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz walkę ze zmianą klimatu. Od 2008 r. w mieście pracuje specjalny Zespół ds. Ochrony Klimatu, od 2009 r. jesteśmy członkiem Porozumienia Burmistrzów, w ramach którego zadeklarowaliśmy, że do 2020 r. zredukujemy zużycie dwutlenku węgla o co najmniej 20 proc. Opracowaliśmy też własny plan działania za rzecz zrównoważonego zużycia energii, który realizujemy już od niemal roku. Warszawa ma jeden z najwyższych odsetków terenów zieleni wśród europejskich metropolii i jako jeden z nielicznych tak dużą ilość obszarów cennych przyrodniczo, które znajdują się pod ochroną. To wszystko sprawia, że jest zieloną stolicą - w każdym tego słowa znaczeniu - mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Wśród zalet polskiej kandydatury znajduje się doświadczenie w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Od początku lat 90. Polska obniżyła emisje o około 30 proc., przekraczając znacznie swoje zobowiązania określone w Protokole z Kioto, a jednocześnie zachowując wysoki wzrost gospodarczy. - Jesteśmy teraz gotowi dzielić się naszym doświadczeniem w tej dziedzinie z innymi krajami - mówi Beata Jaczewska.

Cały artykuł czytaj tu Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.