PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, ul. Świętokrzyska: Posadzą więcej drzew i krzewów. Znikną kolorowe donice

  • PAP/AT    3 lutego 2016 - 14:14
Warszawa, ul. Świętokrzyska: Posadzą więcej drzew i krzewów. Znikną kolorowe donice
ZDM ogłosił właśnie przetarg na opracowanie szczegółowego projektu zieleni miejskiej na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy. (Ulica Świętokrzyska w Warszawie, fot. Adrian Grycuk/wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL)

• ZDM ogłosił przetarg na opracowanie projektu zieleni miejskiej na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy.
• Przy ulicach zostaną zasadzone drzewa i krzewy.
• Zmiany to odpowiedź na krytyczne głosy pod adresem zieleni miejskiej.
Na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy pojawią się drzewa i krzewy, które będą zasadzone w ziemi, znikną natomiast krytykowane kolorowe donice. Nasadzenia planowane na jesień, poprzedzą konsultacje społeczne - zapowiedział stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

ZDM ogłosił właśnie przetarg na opracowanie szczegółowego projektu zieleni miejskiej na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy. Zapowiadane zmiany to odpowiedź na krytyczne głosy pod adresem zieleni miejskiej, która po budowie centralnego odcinka II linii metra i wyremontowaniu ulicy Świętokrzyskiej, została zasadzona w dużych, kolorowych donicach.

Miasto argumentowało wówczas, że konieczne było posadzenie drzew i krzewów w donicach, że względu na gęstą sieć infrastruktury pod ul. Świętokrzyską.

Okazuje się jednak, że pod pewnymi warunkami zieleń będzie mogła być zasadzona w ziemi. Planowane zmiany na ul. Świętokrzyskiej i pl. Powstańców Warszawy to efekt głosowania mieszkańców na projekt w budżecie partycypacyjnym.

Zgodnie z założeniami projektu przygotowana zostanie inwentaryzacja istniejącej zieleni ulicznej, małej architektury oraz sieci infrastruktury podziemnej wzdłuż całej ul. Świętokrzyskiej. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał za zadanie m.in. opracować i uzgodnić zasady sadzenia drzew w pobliżu sieci podziemnych i sposób ich zabezpieczenia przed korzeniami. Po uzgodnieniu możliwości nowych nasadzeń, powstaną dwa warianty spójnej i eleganckiej aranżacji zieleni komponującej się z wyremontowaną przestrzenią ulicy.

Zmiany czekają też pl. Powstańców Warszawy; zgodnie z postulatem zgłoszonym w budżecie partycypacyjnym, przygotowana zostanie niskokosztowa koncepcja zmian na placu. Zamiast donic pojawi się niska zieleń sadzona w ziemi.

Zmiany na ul. Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy poprzedzą konsultacje społeczne - planowane są od marca do czerwca br. Uwagi i propozycje mieszkańców zostaną uwzględnione w ostatecznym projekcie, który ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy.

Według ZDM, nowe drzewa i krzewy zostaną posadzone jesienią, dzięki czemu będą mogły się zakorzenić w okresie zimowym i zazielenić na wiosnę.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2016-02-25 00:36:54

    Ratunku !!!!!!!! WSZYSTKIE LUB większość miast w Polsce robi nowe nasadzenia drzew i krzewów ,ludzie adoptują drzewa , są nadleśnictwa , których pracownicy mówią , że zrobili i robią za mało dla lasów. Zazdroszczę im tego . Bo jest jedno miasto W Polsce , zaliczane do najstarszy...ch , kiedyś o najczystrzym powietrzu i środowisku w którym od kilku lat tnie się wszystko co zielone równo. Trawę - jeszcze nie zdąży uzyskać przyrostu +- 5 cm tnie się do połowy korzeni. Krzewy goli się do suchych badyli , drzewa ponad stuletnie - dęby, kasztanowce , lipy , topole zostały wycięte w parkach , na Wzgórzu Zamkowym. Obecnie tnie się korony do pni /wierzby ,itd./ nad rzeką w pasie ochronnym miasta wycięto wierzby ochraniające rzekę o oczyszczające ją. Nie mamy możliwości ingerencji , kontakt zerowy , z władzami miasta i samorządu .To real - jeżeli ktoś ma sprawę do samorządu może zwrócić się do nich tylko przez telewizję miejską ,oni przekażą i odpowiedza. Wycięto 3 rzędy żywopłotu przy głownej ulicy osłaniającej mieszkańców od spalin. Na osiedlu pod oknami mieszkańców urządzono - wybudowano sieć garaży o wąskich uliczkach i na dokładkę wysoki budynek zamykający tę niewielką przestrzeń.Tam nie idzie oddychć , z drugiej strony w pasie przydrożnym dobudowano bunkier - sklepy i bank zamykający na głucho tę przestrzeń,którą wybetonowano . Tam jest też parking do Lidla i zaraz obok dworzec autobusowy , który wg palnów miał być przeniesiony w inne miejsce. Budowę przerwano , zdjęto piętro i przestosowano go na centrum handlowe Kaufland.to wszystko w pasie przydrożnym - na skrzyżowaniu. Po przeciwnwej stronie również na rogu jest firma , która na dachu ma wiele - sieć anten .Tymi ulicami nie da się przejść. Nogi odmawiają posłuszeństwa ,płuca i serce pracy. Pomóżcie.Goispodarzy domu czyli cieci nie widzi się od tygodni. W tym roku 2 razy , w trakcie rozmowy żeby nie wygrabiał liści spod krzewów - odpowiedź - nie dostanę premii. Klatki brudne, syf z malarią .Za co te premie.Pomóżcie.ADG  rozwiń