PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa w dwa miesiące wykorzystała roczny limit smogowych dni

  • pt    1 marca 2018 - 21:20
Warszawa w dwa miesiące wykorzystała roczny limit smogowych dni
35 dni to roczny limit „smogowych” dni (fot. Pixabay)

W Warszawie przez niecałe dwa miesiące został wykorzystany roczny limit „smogowych” dni. Polska norma dopuszcza 35 dni z zanieczyszczeniami powyżej 50 µg/m3 na PM10 w ciągu roku kalendarzowego – przypomina Warszawski Alarm Smogowy.
  • Mamy dopiero początek marca, a w Warszawie było już ponad 35 dni z przekroczonym limitem zanieczyszczenia powietrza.
  • 35 dni to roczny limit „smogowych” dni.
  • Zdaniem Alarmu Smogowego warszawski magistrat zamiast inwestować w drogi i parkingi powinien wspierać ekologiczne rozwiązania.

Aktywiści WAS pytają, kiedy zmienią się priorytety polityków. - Zamiast dotować ruch samochodowy (budując podziemne parkingi i poszerzając wlotówki), powinniśmy przeznaczać środki na wyznaczanie buspasów, podłączanie budynków do centralnego ogrzewania, dopłaty dla najuboższych (do opału i wymiany pieców).

Czytaj też: Czy uchwała smogowa przynosi efekty? 

Działacze Alarmu Smogowego dodają, że niestety politycy robią coś przeciwnego.

- W zeszłym roku Rada Miasta zdecydowała o przeznaczeniu 200 mln zł na budowę podziemnych parkingów w centrum Warszawy. Zachęci to więcej osób do poruszania się samochodami, a w konsekwencji zwiększy zanieczyszczenie powietrza – pisze WAS.

Jak dodają ekolodzy, dokładnie taka kwota - 200 mln zł - wystarczyłaby według szacunków Urzędu Marszałkowskiego na podłączenie do centralnego ogrzewania budynków, które obecnie opalane są paliwami stałymi (węglem lub drewnem).

 Ratusz ocenia, że w Warszawie takich budynków jest około 20%.

- Niestety politycy wolą dotować ruch samochodowy, a to pogarsza jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy – komentuje WAS.

Polski problem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 22 lutego, że Polska złamała prawo unijne dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Wcześniej podobny wyrok w Unii Europejskiej usłyszała tylko Bułgaria.

W ogłoszonym wyroku Trybunał podkreślił przede wszystkim, że sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Dane wynikające z przedłożonych przez Polskę sprawozdań rocznych w sprawie jakości powietrza świadczą o tym, że od 2007 r. do 2015 r. włącznie regularnie przekraczano, po pierwsze, dobowe wartości dopuszczalne dla stężenia PM10 w 35 strefach, a po drugie, roczne wartości dopuszczalne dla stężenia tego pyłu w 9 strefach.

- Wynika stąd, że stwierdzone w ten sposób przekroczenie należy uznać za trwałe - ocenił Trybunał.

Raport Najwyższej Izby Kontroli z grudnia 2014 r. mówi, że Polsce za naruszenia dyrektyw powietrznych grożą nawet 4 mld zł kary. Do nałożenia kar dochodzi jednak dopiero po kolejnym procesie sądowym. Komisja najpierw musiałaby złożyć wniosek do Trybunału o rozpoczęcie postępowania w sprawie nałożenia grzywny. Cały proces trwa kolejnych kilka lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Ale jaja, 2018-03-02 11:46:48

    No jak to? Czy aktywiści WAS robią sobie żarty? Przecież Warszawa jest drugim najbardziej ekologicznym miastem w Polsce :))))) (wu wu wu...) portalsamorzadowy.pl/ochrona-srodowiska/ktore-miasto-w-polsce-najbardziej-ekologiczne,104498.html