PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa zielonym miastem? Obrońcy drzew wątpią

 • AW    15 października 2015 - 08:39
Warszawa zielonym miastem? Obrońcy drzew wątpią

Wizyta belgijskiej pary królewskiej w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej. Fot. R. Motyl/um.warszawa.pl

Warszawa ma atuty pozwalające pretendować do tytułu Zielonej Stolicy Europy - czytamy na oficjalnej stronie internetowej stołecznego ratusza. Zdaniem stowarzyszenia Zielone Mazowsze to miejscy urzędnicy są największymi wrogami warszawskich drzew i wypominają władzom miasta, że nie wywiązują się z obietnic nowych nasadzeń.
Król Belgii Filip i królowa Matylda drugiego dnia wizyty w Polsce (14 października) odwiedzili centrum przyrodnicze w Powsinie. Wspólnie z prezydent Warszawy posadzili buki strzeliste podarowane przez belgijskich leśników.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Lasy płucami Warszawy

Pierwsze z sześciu drzew, które utworzą aleję, posadzili wspólnie król Filip i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Drzewa mają być symbolem współpracę Brukseli i Warszawy w zakresie ochrony miejskich lasów.

Gronkiewicz-Waltz przyjmując parę królewską w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Powsinie podkreśliła, że lasy stanowią ok. 15 proc. powierzchni Warszawy i odgrywają ważna rolę w życiu miasta - są jego zielonymi płucami, kształtują mikroklimat i są miejscem odpoczynku.

Prezydent stolicy przypomniała, że w 2014 r. warszawscy leśnicy nawiązali współpracę z leśnikami z Brukseli; jej celem jest m.in. zachowanie jak największych obszarów zielonych w granicach miast i ochrona najcenniejszych fragmentów. Posadzenie buków - powiedziała Gronkiewicz-Waltz - to wyraz zaproszenia do dalszej współpracy.

Na oficjalnej stronie UM st. Warszawy pojawiła się też informacja, że Warszawa pod względem przyrodniczym jest unikalną stolicą europejską. "Rozwija się świadomie wybierając zielone rozwiązania".

Zielone Mazowsze: urzędnicy niszczą drzewa

W te zapewnienia wątpią członkowie stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Przypominają spotkanie z 30 czerwca z władzami miasta. Przedstawiciel stowarzyszenia zapytał wtedy prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz, czy jej zdaniem praktykowane na wielką skalę tzw. cięcia pielęgnacyjne koron drzew nie łamią art. 82 znowelizowanej Ustawy o ochronie przyrody.

- Zdziwiło nas, że odpowiedź na to pytanie nie padła od razu. Zastępca prezydenta Michał Olszewski obiecał jedynie, że to sprawdzi. Czy to zrobił? Nie wiemy. Zdążył za to udzielić ostatnio prasie wywiadu, w którym twierdzi, że zieleń jest największym atutem Warszawy. A jak te chęci wyglądają w praktyce? W czerwcu 2014 r., nie bacząc na środek sezonu lęgowego ptaków, podcinano od dołu szpaler drzew wzdłuż Marymonckiej przy stacji metra Słodowiec - komentuje stowarzyszanie.

Wiceprezydent miał zapewniać, że miasto posadzi milion drzew. W te zapowiedzi wątpi ekologiczna organizacja.

- Problemy, jakie napotyka ostatnio zaproponowane miastu przez Zielone Mazowsze nasadzenie za darmo dziesięć tysięcy razy mniejszej liczby drzew, nie napawają niestety optymizmem w traktowaniu tych zapowiedzi. Mamy obawy, czy miliona sadzonek nie będą musiały zagospodarować okoliczne nadleśnictwa - kontynuuje Zielone Mazowsze i podnosi problem przycinania drzew od góry. -Przykładów podobnego wandalizmu, jak ten z Grochowa, dostarcza większość ulic. Dla wielu egzemplarzy, których miejskie warunki i tak nie rozpieszczają, takie traktowanie kończy się stopniowym obumarciem. Czy milion drzew zapowiedziany przez Michała Olszewskiego czeka właśnie taki los?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • Eterno Vagabundo, 2015-10-16 23:10:30

  Do " Betonowej Pustyni " Rybnik też pretenduje, Bo na zieleńcach i skwerach Parkingi się buduje.
 • art, 2015-10-15 16:56:29

  Art. 82. (uchylony). ???
 • Jerzy, 2015-10-15 16:37:42

  Do sikorka: Tak Twoje uwagi są zasadne.Władze stolicy z wielkim pobłażaniem traktują w tym względzie deweloperów,którzy jak słusznie zauważyłaś,uprawiają samowolkę.Niekiedy odnoszę wrażenie,że odbywa się to za cichym przyzwoleniem władz miasta,czy czasem nie zachodzi tu możliwośc korupcji....  rozwiń