PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawski Indeks Powietrza, smog: Mieszkańcy stolicy będą mogli monitorować zanieczyszczenie powietrza

  • PAP/AT    11 marca 2016 - 16:19
Warszawski Indeks Powietrza, smog: Mieszkańcy stolicy będą mogli monitorować zanieczyszczenie powietrza
Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że ratusz będzie starał się tak inwestować, żeby stopniowo zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w stolicy (fot.mat.pras.)

• Warszawski magistrat oraz Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o utworzeniu Warszawskiego Indeksu Powietrza.
• Dzięki WIP mieszkańcy będą mieli możliwość zapoznania się z prognozowanymi zanieczyszczeniami powietrza w stolicy.
Porozumienie o współpracy podpisali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz rektor PW, prof. dr. hab. inż. Jan Szmidt.

Prezydent Warszawy podkreśliła, że nie jest to pierwszy projekt, który miasto realizuje z Politechniką. Uznała, że WIP "jest na czasie" i jest bardzo ważny dla mieszkańców. "Bardzo dużo się mówi o zanieczyszczeniu, o smogu i mieszkańcy niepokoją się sytuacją zanieczyszczenia powietrza" - mówiła Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że miastu zależy na tym, żeby mieszkańcy byli poinformowani - jak tłumaczyła - nie tylko o stanie powietrza w danym momencie, ale również o prognozach zanieczyszczenia "na miesiąc, na tydzień, na kilka dni". "Wierzę, że naukowcy z Politechniki pomogą nam uzyskiwać informacje" - powiedziała.

Czytaj też: Mazowsze: Normy jakości powietrza w 2016 r. mogą zostać przekroczone

Za wdrożenie projektu ze strony Politechniki Warszawskiej odpowiadają: prof. Andrzej Kraszewski i dr hab. Artur Badyda. Rektor PW zapewnił, że będą oni "gwarantować jakość wykonania tego projektu, bo "mają bardzo duże doświadczenie w tym zakresie".

W opinii prof. Szmidta projekt "w znaczący sposób wpłynie na podniesienie jakości życia" w stolicy. "Warszawski Indeks Powietrza będzie bardzo zaawansowany, ponieważ będzie zawierał informacje nie tylko o tym, jak zostały zmierzone i jak są prognozowane podstawowe wskaźniki jakości powietrza, ale również będzie zawierał informacje nt. tego, jak one są szkodliwe dla zdrowia człowieka" - powiedział prof. Kraszewski.

Dodatkowo WIP ma pozwolić na koordynację prac służb miejskich w doraźnych działaniach na rzecz zmniejszenia emisji pyłów. Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że ratusz będzie starał się tak inwestować, żeby stopniowo zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w stolicy.

"Będzie to bardzo ważna informacja dla nas, jako dla władz miasta, o tym w jaki sposób realizować określony rodzaj polityki miejskiej, czyli w jaki sposób np. myć ulice w sytuacji kiedy jest duże stężenie pyłów czy w jaki sposób zapobiegać niektórym zjawiskom transportowym" - mówił z kolei wiceprezydent stolicy Michał Olszewski.

Wiceprezydent poinformował dziennikarzy, że pierwsza, pilotażowa wersja programu ma ruszyć w 2016 r. Pytany o koszty inwestycji, powiedział, że nie są one jeszcze znane. "Część kosztów będzie ponoszona bezpośrednio z budżetu miasta, natomiast wydatki które są poświęcone całemu systemowi, który budujemy w ramach Wirtualnej Warszawy będą przedmiotem przetargu publicznego. Szacujemy, że jest to koszt nawet dwóch, trzech milionów zł" - powiedział Olszewski. Dodał, że w 80 proc. projekt będzie finansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Źródłem informacji dla mieszkańców - jak mówił prof. Kraszewski - będzie m.in. aplikacja mobilna i strona internetowa.

Warszawski Indeks Powietrza jest jednym z elementów Planu gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy, uchwalonego przez Radę m.st. Warszawy 10 grudnia 2015 r. Plan przewiduje m.in. wprowadzenie systemu pozwalającego na zidentyfikowanie krytycznych dla obszaru miasta poziomów substancji w powietrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jerzy, 2016-03-23 15:15:56

    W Gdańsku to funkcjonuje od 2006 roku, a Warszawa podpisała i chwali się sukcesem... Tu o powietrzu w Gdańsku na stronie armaag.gda.pl
  • w.potega@neostrada.pl, 2016-03-14 10:06:39

    Brawo.