PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu usunięto 181 ton azbestu

  • JL    27 października 2015 - 08:59
We Wrocławiu usunięto 181 ton azbestu

Podczas tegorocznej akcji usuwania azbestu w stolicy Dolnego Śląska udało się pozbyć tych niebezpiecznych odpadów z 74 budynków.
Jak informuje wrocławski magistrat, jest to szczególnie istotne dla mieszkańców, ponieważ azbestowe włókna były poważnym zagrożeniem dla ich zdrowia. Mogą one powodować nie tylko pylicę, ale również groźne nowotwory.

– Dawniej ten niebezpieczny materiał był używany w budownictwie bardzo powszechnie. Niestety z biegiem lat płyty azbestowo-cementowe ulegają korozji, woda wymywa z nich cement odsłaniając azbestowe włókna, co stanowi dość duże zagrożenie dla zdrowia ludzi – tłumaczy Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

We Wrocławiu azbest ściągano przede wszystkim z dachów budynków gospodarczych i domów jednorodzinnych. W budynku przy ul. Kościuszki zdemontowano także osłony balkonowe. Akcję prowadzono również w kilku zakładach przemysłowych oraz na terenie ogrodów działkowych.

Na azbestową akcję Wrocław wydał ponad 100 tys. zł, z czego ponad 85 tys. zł to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia pierwszy raz przeprowadził inwentaryzację wyrobów zawierających azbest w 2010 roku. Okazało się wówczas, że w mieście znajduje się 2,17 tys. ton wyrobów azbestowych.

W 2014 roku wykonano spis wyrobów z natury. Na terenie 668 nieruchomości zinwentaryzowano ok. 1,96 tys. ton wyrobów z azbestem. Niemal połowę wszystkich wyrobów stanowią płyty azbestowo-cementowe wykorzystywane jako pokrycia dachowe, materiały elewacyjne i osłony balkonowe. Dużą grupę stanowią też rury i złącza azbestowo-cementowe.

Do tegorocznej akcji usuwania azbestu przystąpiło jeszcze 61 innych gmin. Samorządy, które pozyskały na ten cel środki finansowe, udostępniały je potem mieszkańcom w ramach własnych programów usuwania azbestu.

– Pieniądze te były przeznaczone na: demontaż, zbieranie, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest – twierdzi Aleksander Marek Skorupa.

Do akcji przystąpiły gminy, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest oraz posiadały aktualny program jego usuwania zatwierdzony przez gminną radę. Samorządy mogły uzyskać do 85 procent dotacji, jak to było w przypadku stolicy Dolnego Śląska.

WFOŚIGW przeznaczył na działania w regionie ok. 1,3 mln złotych.

W okresie od 2011 do 2014 na całym Dolnym Śląsku usunięto ponad 6,3 tys. ton azbestu. Łączne dofinansowanie projektu wyniosło łącznie ponad 3,6 mln zł – WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił ok. 1,6 mln zł, a NFOŚiGW – 2 mln zł. Azbest usuwano na terenie 60 dolnośląskich gmin.

W 2012 roku na terenie województwa oszacowano około 3,1 mln mkw, 24,2 tys. ton i 30 tys. m długości wyrobów zawierających azbest. Zgodnie z „Krajowym programem usuwania azbestu” do końca 2032 r. wszystkie wyroby zawierające azbest mają zostać usunięte.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.