PARTNER PORTALU
 • BGK

Wiceminister Chorąży zachęca do inwestycji w gospodarkę o obiegu zamkniętym

 • PAP/MIW    19 stycznia 2018 - 17:34
Wiceminister Chorąży zachęca do inwestycji w gospodarkę o obiegu zamkniętym
Pełne wdrożenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym przyniosłoby wzrost europejskiego PKB o ok. 11 proc. do roku 2030 i aż 25 proc. do roku 2050. (fot. pixabay.com)

Warto inwestować w projekty służące rozwojowi gospodarki o obiegu zamkniętym – przekonywał w piątek (19.01) w Szczyrku (Śląskie) wiceminister inwestycji i rozwoju Paweł Chorąży. Ocenił, że w kolejnej perspektywie finansowej UE na wspieranie takich przedsięwzięć przeznaczone będą znaczące kwoty.
• W ocenie wiceministra praktyczne wdrożenie modelu gospodarczego opartego na tzw. circular economy (gospodarce okrężnej) nie tylko przyniosłoby korzyści środowisku, ale też przyczyniłoby się do istotnego wzrostu PKB.

• Paweł Chorąży przytoczył unijne szacunki, według których pełne wdrożenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym przyniosłoby wzrost europejskiego PKB o ok. 11 proc. do roku 2030 i aż 25 proc. do roku 2050, zaś przy zachowaniu obecnego modelu prognozowany wzrost może wynieść 4 i 15 proc.

• Wiceminister przypomniał, że już dziś w ramach funduszy ulokowanych w programie "Inteligentny rozwój" dostępne są środki m.in. na projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.

 

Gospodarka o obiegu zamkniętym zakłada jak najdłuższe utrzymywanie wartości produktów, zasobów i materiałów, przy jak najmniejszej ilości odpadów. Chodzi o minimalizację wpływu wytwarzanych produktów na środowisko przez odpowiedni dobór składników, co umożliwi ich ponowne użycie. Dotyczy to m.in. gospodarki komunalnej, ale także - jak przekonują eksperci - innych sfer gospodarki i codziennego życia.

"Miejska gospodarka okrężna" była jednym z tematów rozpoczętego w Szczyrku 46. sympozjum "Współczesna gospodarka i administracja publiczna". Uczestniczący w spotkaniu wiceminister Chorąży przekonywał, że gospodarka o obiegu zamkniętym jest tematem dostrzeganym także na poziomie europejskim, co na pewno znajdzie odzwierciedlenie w przeznaczeniu na projekty w tym zakresie większych środków unijnych w perspektywie finansowej od 2021 r.

- Temat jest nowy, modny i mający potencjał rozwojowy, a takie zazwyczaj trafiają na agendę polityki spójności - powiedział wiceminister, według którego już dziś "warto mocno inwestować w gospodarkę o obiegu zamkniętym"; efektem może być nie tylko oszczędne i zrównoważone korzystanie z zasobów, ale i - jak mówił - przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego.

Chorąży przytoczył unijne szacunki, według których pełne wdrożenie zasad gospodarki o obiegu zamkniętym przyniosłoby wzrost europejskiego PKB o ok. 11 proc. do roku 2030 i aż 25 proc. do roku 2050, zaś przy zachowaniu obecnego modelu prognozowany wzrost może wynieść 4 i 15 proc.

- Widać, jak dużo możemy zyskać również w perspektywie makro, przekierowując nasz rozwój na gospodarkę okrężną, odzyskiwanie i ponowne wykorzystywanie zasobów - powiedział wiceminister.

Jak mówił, wdrażanie gospodarki okrężnej wymaga innowacyjności, m.in. nowego podejścia do projektowania - chodzi o to, by projektować tak, aby łatwo można było odzyskiwać i ponownie wykorzystać użyte materiały. Inny obszar związany z gospodarką okrężną to - według Chorążego - poszukiwanie inteligentnych modeli zarządzania usługami oraz tworzenie nowych usług publicznych, sprzyjających temu modelowi gospodarczemu.

- Jesteśmy w przededniu dużej rewolucji związanej z przeorientowywaniem modeli biznesowych. Jeżeli patrzymy na kwestie cen surowców czy polityk firm, które starają się w większym stopniu odzyskiwać to, co już jest, niż uzyskiwać nowe - to ilustruje kierunek, w którym gospodarka będzie się rozwijać - ocenił wiceminister inwestycji i rozwoju.×
KOMENTARZE (6)

 • a wychodzi jak zawsze..., 2018-01-23 15:39:58

  Czas mija i pokazuje jak Gospodarka Obiegu Zamkniętego (w bębnie śmieciarki) funkcjonuje w praktyce: rok 2014 - gloswielkopolski.pl/artykul/3392739,posegregowane-smieci-w-poznaniu-trafiaja-do-jednej-smieciarki,id,t.html rok 2018 - epoznan.pl/news-news-82774 Odpady_zmieszane_i_segregowane_laduja_w_...jednej_smieciarce._GOAP_  rozwiń
 • Sortownie 8% polskim hite, 2018-01-21 12:33:45

  "chodzi o to, by projektować tak, aby łatwo można było odzyskiwać i ponownie wykorzystać użyte materiały" - to deklarowany kierunek, a rzeczywisty trend to kolejna fabryka śmieci ze śmieci z której wychodzi ,,śmieciowy" produkt za który muszą zapłacić mieszkańcy w comiesięcznych opłat...ach za śmieci - portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/katowice-mpgk-uruchomilo-produkcje-paliwa-ze-smieci,102409.html  rozwiń
 • GOZ - to takie proste..., 2018-01-20 21:23:08

  Teoretycznie to już POprzedni rząd dużo zrobił dla GOZ aby było to takie proste i elastyczne... youtube.com/watch?v=PkzGpqBzz78