PARTNER PORTALU
  • BGK

Wielkopolskie. 5 mln złotych na program „Piecyk-2017”

  • pt/pap    17 sierpnia 2017 - 12:54
Wielkopolskie. 5 mln złotych na program „Piecyk-2017”
Program będzie realizowany w latach 2017-2020 (fot. polkowice.eu)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu 16 sierpnia rozpoczął realizację pierwszego w historii programu przeznaczonego dla indywidualnego odbiorcy pn. „Wymiana źródła ciepła w budynkach jednorodzinnych i lokalach mieszkalnych Piecyk – 2017”. Na ten cel zaplanowano 5 mln złotych.
"Celem programu jest pomoc mieszkańcom w wymianie starych pieców na nowe, z lepszymi parametrami. Chodzi nam o poprawę efektywności energetycznej na terenie województwa wielkopolskiego a w konsekwencji ograniczenie lub uniknięcie emisji dwutlenku węgla" - powiedział PAP wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Marek Baumgart.

Przez 23 lata funkcjonowania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu obsługiwał do tej pory tylko klientów instytucjonalnych, czyli gminy, powiaty i zakłady komunalne.

"W 2016 roku postanowiliśmy opracować ofertę, która jest przeznaczona dla indywidualnego odbiorcy. Program skierowany jest do mieszkańców domów jednorodzinnych i bloków" - powiedział wiceprezes.

Jak podkreślił Baumgart, program załatwia sprawę kompleksowo, ponieważ dotyczy całości inwestycji - od zakupu nowego kotła do jego montażu i uruchomienia. Udzielona pożyczka obejmuje 100 procent inwestycji a czas kredytowania wynosi od 2 do 15 lat. Oprocentowanie pożyczki w skali roku wynosi 2,8.

"Do tej pory podobne programy realizowały niektóre gminy. Jednak z naszych obserwacji wynika, że beneficjent otrzymywał pomoc w wysokości na przykład 6 tys. złotych na zakup pieca, ale to nie rozwiązywało problemu, ponieważ potem okazało się, że piec trafiał na przechowanie do piwnicy, gdyż brakowało pieniędzy na jego uruchomienie" - powiedział wiceprezes.

Na realizację programu przeznaczono 5 mln złotych. Środki w całości pochodzą z budżetu WFOŚ.

Program będzie realizowany w latach 2017-2020, przy czym umowy pożyczki będą zawierane do końca 2018 r. a wypłata środków będzie następować do końca 2020 r.

"Zainteresowanie programem jest ogromne, bo tylko przez dwa dni wpłynęły do nas wnioski na łączną kwotę 2 mln złotych a proces rejestracji zostanie zakończony z chwilą osiągnęła około 5 mln" - powiedział wiceprezes.

Zainteresowane osoby mogą ubiegać się o pożyczkę na ten cel, składając odpowiednie wnioski w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. Wykaz niezbędnych dokumentów do wypełnienia został opublikowany 16 sierpnia na stronie internetowej Funduszu.

"Po spłacie 60 procent kwoty pożyczki wraz z odsetkami możemy, na wniosek beneficjenta, umorzyć do 40 procent pożyczki otrzymanej na wymianę pieca" - powiedział wiceprezes Funduszu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • User01, 2017-08-24 14:56:31

    Szukasz kotłów spełniających wymogi 5 klasy? Sprawdź naszą ofertę i wybierz coś dla siebie: wojciechowski.co.pl
  • Iga, 2017-08-19 13:13:00

    4 lata temu stanęłam przed wyborem czy pozostać dalej przy kotle na węgiel czy wybrać inny sposób ogrzewania domu. Ostatecznie stary kocioł został wymieniony na kocioł na pellet (Kostrzewa Mini Bio). Za pellet klasy A1 (pakowany w worki po 15 kg) płacę za tonę 750zł. Jestem zadowolona ze swojego wyb...oru i zachęcam każdego kto ceni zdrowie swoje i swoich najbliższych na podobną inwestycję w przyszłości.  rozwiń