PARTNER PORTALU
  • BGK

Więźniowie zbierają śmieci

  • GK    23 września 2013 - 13:09
Więźniowie zbierają śmieci

Służba Więzienna w okręgu gdańskim skierowała 220 więźniów do akcji porządkowania środowiska. Zebrali prawie 600 worków śmieci i 11 opon samochodowych.
Po raz kolejny Służba Więzienna włączyła się do akcji „Sprzątanie świata", która odbyła się na terenie całego kraju w dniach 20 - 22 września 2013 roku. Personel zakładów karnych i aresztów śledczych przygotował grupy skazanych, którzy włączyli się do akcji. Sprzątali ulice, place, skwery i parki.

Tylko w samym Gdańsku funkcjonariusze Służby Więziennej z dwóch jednostek penitencjarnych (aresztu śledczego i zakładu karnego) przygotowali do udziału w akcji dokładnie 100 więźniów, którzy zebrali 230 wielkich worków śmieci.

Dzięki takiemu zaangażowaniu sprzątane były okolice szkół, szpitali, ośrodków opiekuńczych, ale także wiele ulic, parków a także podwórzy.

Do akcji proekologicznych kierowane są osoby pozbawione wolności od wielu lat, dlatego, że udział w nich ma również charakter resocjalizujący.

Oprócz sprzątania Gdańska zakłady karne i areszty śledcze współpracujące z samorządami lokalnymi skierowały skazanych do porządkowania ulic, parków i terenów zielonych w Malborku, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim, Sztumie, Kwidzynie, Elblągu, Braniewie, Prabutach i Starym Targu. Zebrali blisko 600 worków śmieci i 11 opon samochodowych

Działania proekologiczne w więzieniach mają charakter stały, nie tylko akcyjny. W jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej okręgu gdańskiego segregacja odpadów to już norma od kilku lat. Tak jak i zajęcia edukacyjne dla osadzonych przekonujące do proekologicznych zachowań.

Segregacja odpadów to nie jedynie działania proekologiczne inicjowane przez pomorską Służbę Więzienną. Skazani pracują jako wolontariusze pomagając w codziennych pracach w schroniskach dla zwierząt, opiekują się końmi, które służą potem dzieciom podczas hipoterapii.

Pomagają także w gdańskim zoo. Sprzątają ulice miast, plaże. Od trzech lat włączeni są także do działań przeciwpowodziowych - wycinają krzaki z międzywałów, koszą i oczyszczają wały oraz rowy odwadniające. Ich praca ma charakter nieodpłatny.

Każda kolejna akcja „Sprzątanie świata" pokazuje również, że samorządy lokalne i instytucje pozarządowe zawsze mogą liczyć na wsparcie Służby Więziennej, bo zakłady karne i areszty śledcze są integralną częścią lokalnych społeczności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Michał Biszkowiecki, 2013-09-23 19:20:12

    Dziękuję Panowie ! Właśnie staliście się tą bardziej ludzką częścią społeczeństwa obywatelskiego ! W odróżnieniu od tych którzy uznają, że oni niczego środowisku nie zawdzięczają, nie jest im do niczego potrzebne i od tej hołoty która za szczyt swojego rozwoju przyjęła wyrzucenie czegoś przez s...zybę samochodu albo z bagażnika do "lasu". Tą bandę należało by wystrzelić na inną planetę ... i tak niczego by z tego nie zrozumieli albo wsadzić do Zoo ale nowego bo zwierzęta by się przy nich uwsteczniły :-)  rozwiń