PARTNER PORTALU
  • BGK

WIOŚ, Mazowsze, Warszawa: Wysokie zanieczyszczenie powietrza

  • PAP/EM    27 stycznia 2017 - 12:50
WIOŚ, Mazowsze, Warszawa: Wysokie zanieczyszczenie powietrza
Stężenia zanieczyszczeń są wysokie z powodu niskiej temperatury i przede wszystkim braku wiatru (fot.pixabay)

Z powodu słabego wiatru i mrozu w całym województwie mazowieckim w piątek (27 stycznia) od rana utrzymują się wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie.
Iwona Kalinowska-Witowska z WIOŚ poinformowała, że mimo iż poziomy informowania i alarmowe na Mazowszu nie zostały przekroczone, zanieczyszczenia od piątkowego poranka wahają się od złych do bardzo złych.

Największe stężenia jednogodzinne występują: w Legionowie (dla pyłu PM2,5 nawet 205 mikrogramów na metr sześcienny), Otwocku (128) i Piastowie (122). Trochę lepiej jest w samej stolicy - stacja pomiarowa przy Al. Niepodległości pokazywała 90 mikrogramów na metr sześcienny.

Kalinowska-Witowska wyjaśniła, że stężenia zanieczyszczeń są wysokie z powodu niskiej temperatury i przede wszystkim braku wiatru, który nie może rozwiać zanieczyszczeń.

Czytaj też: Smog w Polsce można szybko zmniejszyć? Rozporządzenie w drodze

Pytana o prognozę na najbliższe dni poinformowała, że zanieczyszczenia w piątek mogą się jeszcze utrzymywać. W weekend prognozowany jest lekki wiatr, który powinien poprawić sytuację.

Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.