PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda w Czarnym Dunajcu już zdatna do picia

  • PAP    16 czerwca 2011 - 11:44
Woda w Czarnym Dunajcu już zdatna do picia

Po tygodniowej przerwie w dostawach wody spowodowanych skażeniem wodociągu bakterią Escherichia coli, mieszkańcy mogą ponownie korzystać z bieżącej wody.
Jak powiedział sekretarz gminy Czarny Dunajec, Michał Jarończyk, woda została najprawdopodobniej skażona ściekami, jednak dokładne źródło zakażenia nie jest jeszcze znane.

„Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) bada, czy skażenie pochodzi z wywiezionego na pola osadu z oczyszczalni ścieków, przywiezionego ze Słowacji” – powiedział Jarończyk.

Czytaj też: Bakterie coli w wodociągu w Czarnym Dunajcu

Wyjaśnił, że z doniesień mieszkańców wynika, że jedna przyczepa z takim właśnie osadem została wysypana prosto do rzeki.

Woda dostarczana do ok. 330 odbiorców w Czarnym Dunajcu od ubiegłego czwartku nie nadawała się do spożycia nawet po przegotowaniu.

Inspektorzy sanitarni wykryli w wodociągu skażenie bakterią escherichia coli, której wartość wynosiła od 11 do 35 jtk/100ml. (jednostek tworzących kolonie na 100 ml. wody). Przy wodzie zdatnej do picia wartość ta wynosi 0 jtk/100ml.

Mieszkańcy Czarnego Dunajca, co kilka lat mają problem ze skażoną wodą. W 2007 roku gminny wodociąg został również skażony bakteriami coli.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.