PARTNER PORTALU
  • BGK

Woda w Czarnym Dunajcu skażona; problem trwa od sierpnia

  • PAP/AH    6 listopada 2017 - 16:58
 Woda w Czarnym Dunajcu skażona; problem trwa od sierpnia
Fot. Fotolia

Nowotarski sanepid ponownie zamknął wodociąg w Czarnym Dunajcu – poinformowała w poniedziałek (6 listopada) szefowa inspektoratu Jolanta Bakalarz. Skażenie wykryto pod koniec sierpnia i do tej pory władze gminy nie mogą sobie poradzić z tym problemem.




- Mikrobiologicznie ta woda jest dobra, natomiast jest tak duże skażenie biochemiczne, że woda nie jest bezpieczna dla ludzi - wyjaśniła Bakalarz.

Jak dodała, badania wykazały znacznie przekroczone normy manganu i żelaza, ponadto woda jest mętna i ma nieprzyjemny zapach.

Ujęcie wody dla Czarnego Dunajca jest zlokalizowane na rzece o tej samej nazwie. Gmina jest zobowiązana do ustalenia źródła skażenia i oczyszczenia wodociągu.

Jak powiedział sekretarz gminy Michał Jarończyk, źródło skażenia nie zostało wykryte, ale urzędnicy przypuszczają, że stan rzeki Czarny Dunajec wpływa na jakość wody w wodociągach.

- Zanieczyszczenie pojawia się przy wysokich stanach rzeki, dlatego borykamy się z tym problem od dłuższego czasu. Chcemy zaangażować Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska do wykonania szczegółowego monitoringu rzeki - powiedział Jarończyk.

- Do tej pory nie mieliśmy takiego dużego zanieczyszczenia - dodał.

Pod koniec sierpnia w wodociągu w Czarnym Dunajcu wykryto silne skażenie bakteryjne. Wykryto bakterie Escherichia coli, bakteriami grupy coli i enterokokami kałowymi.

Mieszkańcy tej niespełna 4-tysięcznej miejscowości nadal muszą korzystać z wody dowożonej beczkowozami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.