PARTNER PORTALU
  • BGK

Wody do picia w kraju nie zabraknie

  • AW    28 września 2012 - 09:12
Wody do picia w kraju nie zabraknie

Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska na konferencji prasowej w IMGW poinformował o sytuacji hydrologicznej w Polsce. Podkreślił, że wody do picia nie zabraknie. W Polsce mimo tego, że obserwujemy niski stan Wisły nie mamy problemów z zaopatrzeniem w wodę i nie spodziewamy się ich w najbliższych miesiącach – podkreślił minister.
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego przedstawili aktualną sytuację hydrologiczna w Polsce. Marianna Sasim, hydrolog z IMGW uznaje tegoroczną suszę za naturalne zjawisko. W hydrologii znane jest takie pojęcie jak jesienne „niżówki" i z takim zjawiskiem mamy obecnie do czynienie - podkreśliła.

Czytaj też: Nie ma wody w studniach

Od ponad dwudziestu lat obserwujemy na świecie wzrost tendencji do pojawiania się zjawisk ekstremalnych, w tym długotrwałych i głębokich susz. Z takimi zjawiskami mieliśmy również do czynienia w Polsce w latach 1974, 1976, 1982 do 1985, 1988, 1989 do 1990, 1992 do 1994, 2000, 2003, 2004 i 2006.

Obecnie wkraczamy w kolejny cykl okresu suchego - po dużych opadach w roku 2010. Ze scenariuszy emisyjnych opracowanych w ramach projektu KLIMAT wynika, że do 2030 roku w Polsce średnia temperatura roczna wzrośnie od 0,5 - 0,7oC przy praktycznie niezmiennej ilości opadów - powiedziała Danuta Limanówka, kierownik projektu KLIMAT.

Przebieg sytuacji hydrologicznej zależy od rozwoju sytuacji meteorologicznej. Jednak ze względu na duże niedobory zasobów wodnych i na dużym obszarze proces odbudowy zasobów może być utrudniony i długotrwały. Okres jesieni nie sprzyja odbudowie zasobów wodnych. Musimy czekać na opady śniegu i wiosenne roztopy. - powiedział zastępca dyrektora IMGW ds. badawczych Maciej Maciejewski i dodał, że najlepiej rzeki zasilają dłuższe kilkudniowe deszcze o średnim natężeniu.

Lesław Skrzypczyk, szef Polskiej Służby Hydrologicznej przypomniał, że woda dla ludności w dużej mierze czerpana jest z ujęć podziemnych, a ich zasoby są niezagrożone. Zapewniają eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Państwowego Instytutu Geologicznego na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie IMGW. Przedstawili także aktualną sytuację hydrologiczna w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.