PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojciech Saługa: Uchwała antysmogowa, a nie antywęglowa - to jest różnica

  • MIW    13 kwietnia 2017 - 07:53
Wojciech Saługa: Uchwała antysmogowa, a nie antywęglowa -  to jest różnica
Marszałek Wojciech Saługa podczas głosowania nad uchwałą antysmogową (fot. twitter.com / Śląski Urząd Marszałkowski)

– To jest uchwała antysmogowa, a nie antywęglowa – podkreśla Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, mówiąc o przyjętej w piątek (7 kwietnia) przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwale w sprawie wprowadzenia w regionie „ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw”.
– Celem tej uchwały nie będzie eliminowanie węgla. Węgiel traktujemy jako paliwo, które może być w ekologicznych kotłach i w sposób ekologiczny, nie szkodząc zdrowiu i życiu – powiedział w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl marszałek Saługa.

Przypomniał, że nad treścią uchwały pracowało wielu ekspertów, powołanych do zespołu antysmogowego. W jej przygotowanie włączyło się też wielu społeczników.

 

– Patrzyliśmy też na to, co robiono w Małopolsce (tamtejszy Sejmik jako pierwszy przyjął uchwałę antysmogową – przyp. red.). Te uchwały są bardzo podobne, choć mogą się różnić w detalach. Śląsk ma trochę inną specyfikę, to głównie na Śląsku jest wydobywany węgiel, jesteśmy do tego paliwa mocno przyzwyczajeni i nie jesteśmy w stanie wyeliminować go ze spalania – mówił Saługa.

Czytaj: Uchwały antysmogowe w Polsce: gdzie i kiedy wejdą w życie?

Jak zapowiedział marszałek, samorząd województwa śląskiego będzie czynił starania, aby w swych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza uzyskać wsparcie rządu i w efekcie wyeliminować w ogóle z obrotu paliwa i kotły złej jakości

– To jest w rękach ministrów, a my robimy tutaj regionalnie, co możemy. Edukacja to mocny filar tej uchwały. Musimy trafić do sumień ludzkich, do ludzkich głów, by przestać samemu sobie szkodzić – stwierdził Saługa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • cml, 2017-04-13 13:03:05

    TU NIE CHODZI O NASZE ZDROWIE !!!!! - Tu chodzi o lobby uśmiechniętych panów w koszulach o cenie mojej miesięcznej pensji. Jeżeli jesteśmy tacy zdeterminowani to mam kilka postulatów: - Zakaz Palenia wyrobów tytoniowych na terenie śląska (leczenie schorzeń kosztuje miliony i życie wielu ludzi) -... zakaz używania środków czystości nei będących BIO !! - Pestycydy zabijają nasze środowisko wodne a w konsekwencji NAS - Zakaz dopuszczania do ruchu jakiegokolwiek samochodu niespełniającego wymogów emisji (nowe też trzeba badać - a szczególnie diesle) I wreszcie na koniec zakaz spalania tych paliw o których mowa w artykule w przemyśle energetycznym i ciepłowniczym !!!! w ogóle. I co się stanie : - bieda - głód - wszyscy będą mieli piece gazowe które mają kominy z stali nierdzewnej bo w spalinach jest dużo siarki -w konsekwencji kwaśne deszcze; lub będą ogrzewać prądem a jak zabraknie prądu do trudno "przezorny ubezpieczony" Tylko kto za to wszystko ZAPŁACI ???  rozwiń
  • roza, 2017-04-13 09:40:29

    trzeba koniecznie zakazać sprzedaży miału, a jak węgla będzie się więcej wydobywać to może będzie tańszy i ludzie będą więcej kupować