Wojewoda apeluje, by nie wypalać traw

Wojewoda lubuska Helena Hatka rozpoczęła w piątek kampanię społeczną informującą o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wypalanie traw. Do każdej wsi w regionie trafią plakaty i ulotki na ten temat.
Wojewoda apeluje, by nie wypalać traw

W niedzielę w kościołach parafii zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytany apel wojewody lubuskiej i biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta, by nie wypalać traw.

- Chcemy w ten sposób zmienić myślenie ludzi, którzy uważają, że wypalanie traw użyźnia ziemię. To nieprawda. Wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, dla kierowców, bo dym, który powstaje, ogranicza widoczność - mówiła w piątek na konferencji prasowej wojewoda Helena Hatka.

Plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach i kosztach, jakie niesie dla środowiska wypalanie traw, trafią do gmin, wójtów, burmistrzów, starostów, sołtysów, a także do działkowców. Dodatkowo w lubuskich szkołach strażacy będą prowadzić lekcje na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw.

Jak powiedział zastępca lubuskiego komendanta straży pożarnej st. bryg. Zenon Zajdlic, za podpalenia traw sądy grodzkie nakładają grzywnę od 20 zł do 5 tys. zł. "Dla wielu to bardzo duża kwota, która powinna odstraszać" - dodał Zajdlic.

Do pierwszego pożaru na dużym areale doszło w regionie 6 lutego tego roku; do dziś było ich 565. Co roku w woj. lubuskim dochodzi od 1600 do 2 tys. pożarów.

Czytaj też: Niebezpiecznie znów płoną trawy

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

WYPALANIE TRAW ZABIJA Ludzi Zwierzęta Środowisko STOP NIE WYPALAJ NIE ZABIJAJ !!! Jak każdego roku od 2003r ponawiamy APEL !!!

trawy.adp.org.pl, 2011-03-15 02:04:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE