PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewoda apeluje, by nie wypalać traw

  • PAP    11 marca 2011 - 12:45
Wojewoda apeluje, by nie wypalać traw

Wojewoda lubuska Helena Hatka rozpoczęła w piątek kampanię społeczną informującą o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą wypalanie traw. Do każdej wsi w regionie trafią plakaty i ulotki na ten temat.
W niedzielę w kościołach parafii zielonogórsko-gorzowskiej zostanie odczytany apel wojewody lubuskiej i biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta, by nie wypalać traw.

- Chcemy w ten sposób zmienić myślenie ludzi, którzy uważają, że wypalanie traw użyźnia ziemię. To nieprawda. Wypalanie traw jest niebezpieczne dla ludzi, zwierząt, dla kierowców, bo dym, który powstaje, ogranicza widoczność - mówiła w piątek na konferencji prasowej wojewoda Helena Hatka.

Plakaty i ulotki informujące o zagrożeniach i kosztach, jakie niesie dla środowiska wypalanie traw, trafią do gmin, wójtów, burmistrzów, starostów, sołtysów, a także do działkowców. Dodatkowo w lubuskich szkołach strażacy będą prowadzić lekcje na temat zagrożeń związanych z wypalaniem traw.

Jak powiedział zastępca lubuskiego komendanta straży pożarnej st. bryg. Zenon Zajdlic, za podpalenia traw sądy grodzkie nakładają grzywnę od 20 zł do 5 tys. zł. "Dla wielu to bardzo duża kwota, która powinna odstraszać" - dodał Zajdlic.

Do pierwszego pożaru na dużym areale doszło w regionie 6 lutego tego roku; do dziś było ich 565. Co roku w woj. lubuskim dochodzi od 1600 do 2 tys. pożarów.

Czytaj też: Niebezpiecznie znów płoną trawy

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • trawy.adp.org.pl, 2011-03-15 02:04:44

    WYPALANIE TRAW ZABIJA Ludzi Zwierzęta Środowisko STOP NIE WYPALAJ NIE ZABIJAJ !!! Jak każdego roku od 2003r ponawiamy APEL !!!