PARTNER PORTALU
  • BGK

Wojewódzkie Fundusze na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego

  • MN    7 lutego 2017 - 13:42
Wojewódzkie Fundusze na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego
Beata Szydło zapewniła marszałka zachodniopomorskiego, że sprawa Wojewódzkich Funduszy będzie dyskutowana na posiedzeniu KWRiST. (fot. Facebook)

• Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego zajmie się poselską propozycją zmian ustawy „Prawo o ochronie środowiska”, która ogranicza wpływ samorządów na kreowanie polityki ochrony środowiska w regionach.

• Taką deklarację usłyszał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz od premier Beaty Szydło, podczas noworocznego spotkania w Jasionce na Podkarpaciu.
- Mimo proponowanych zmian Fundusze pozostaną samorządowymi osobami prawnymi, ale w ramach tzw. „braterskiej pomocy” Wojewoda oraz Rząd pomogą nam w nadzorze i zarządzaniu poprzez wprowadzenie komisarzy politycznych do rady nadzorczej i do zarządu. Jest to jawne naruszenie konstytucji - mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- W taki sposób, prostą korektą do ustawy można przejąć każdą instytucję. To jest zamach na samorządy i na nasze kompetencje. Projekt poselski nie umożliwiał konsultacji. Cieszy mnie, że samorządy będą mogły rozmawiać z Rządem o Wojewódzkich Funduszach – podtrzymuje swoje stanowisko marszałek.

4 lutego 2017 r. w Jasionce koło Rzeszowa, premier Beata Szydło zadeklarowała, że kwestia Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawi się na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – organu pomocniczego Rady Ministrów, stanowiącego forum wypracowywania wspólnego stanowiska Rządu i samorządu terytorialnego.

O dyskusję nad Funduszami zaapelował właśnie marszałek Geblewicz, który podczas spotkania na Podkarpaciu reprezentował Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.

Czytaj też: Minister bierze WFOŚiGW. Samorządowcy i naukowcy apelują do premier Szydło

Urząd Marszałkowski w Zachodniopomorskiem jednocześnie przypomina, że dzięki dobrej współpracy zarządu województwa z WFOŚiGW w Szczecinie, Pomorze Zachodnie stało się wyróżniającym regionem w kraju pod względem znikomej obecności pyłów w powietrzu. W dużej części jest to efekt uruchomionych programów wymiany starych źródeł energii na nowoczesne, bardziej ekologiczne.

W trakcie Ogólnopolskiego Noworocznego Spotkanie Samorządów debatowano o przyszłości Europy i o relacjach rząd-samorząd. W spotkaniu wziął udział m.in. Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Markku Markkula.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Jacek , 2017-02-07 17:01:06

    Geblewicz już tyle lat toleruje patologie, totalne kolesiostwo i nepotyzm w WFOSIGW w Szczecinie - dlatego tak walczy aby taka sytuacja dalej trwała!!! skandal !!!