PARTNER PORTALU
  • BGK

Wolontariusze znieśli 280 kg śmieci z tatrzańskich szlaków

  • pt/pap    2 lipca 2016 - 20:53
Wolontariusze znieśli 280 kg śmieci z tatrzańskich szlaków
Akcja Czyste Tatr odbywa się co roku od 2012 r. (fot.czystetatry)

• Blisko 280 kg śmieci znieśli w sobotę z Tatr wolontariusze, którzy uczestniczyli w piątej akcji Czyste Tatry.
• Z roku na rok turyści pozostawiają o wiele mniej śmieci w górach i z tego jesteśmy dumni – powiedział Krzysztof Dąbrowa, rzecznik akcji Czyste Tatry.
W tegorocznej akcji uczestniczyło blisko 4 tys. wolontariuszy.

"Niezmiernie cieszy nas, że z roku na rok nasza akcja przynosi efekty i śmieci w Tatrach jest o wiele mniej. Podczas pierwszej akcji z gór znieśliśmy aż półtorej tony śmieci" - powiedział Dąbrowa.

"Od początku akcji z roku na rok wzrasta świadomość turystów i śmieci w Tatrach jest na szczęście coraz mniej" - dodał. Przypomniał, że Tatry to teren szczególnie chronionego parku narodowego, a mimo to wciąż zdarzają się tam turyści pozostawiający śmieci.

Rzecznik dodał, że akcja Czyste Tatry przeniesie się w inne atrakcyjnie turystycznie rejony Polski. "Już za tydzień rozpoczynamy akcję Czyste Plaże i wolontariusze pojawią się w Gdyni, a później w Łebie. We wrześniu chcemy posprzątać Beskidy i uświadamiać turystów, że nie warto śmiecić" - mówił Dąbrowa.

Akcja Czyste Tatr odbywa się co roku od 2012 r. Dotychczas w akcji wzięło udział już blisko 13 tys. wolontariuszy. Łącznie zniesiono z Tatr ponad 4 tony śmieci. Celem akcji jest budowanie świadomości utrzymywania czystości w świecie przyrody.

Akcję sprzątania Tatr wspierają artyści, sportowcy i dziennikarze.

Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oko oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Homo Ekologus , 2016-07-04 21:16:31

    Porady dla „będących w ruchu” 1. Będąc przechodniem lub turystą – w chwili, gdy zużyję daną rzecz lub opakowanie – pierwszym odruchem nie powinno być uczucie potrzeby pozbycia się zbędnego „balastu”. Prawdziwy przyjaciel środowiska najpierw analizuje, czy w tym miejscu może pozbyć się zbędnego prz...edmiotu-opakowania w sposób „przyjazny’ dla otoczenia. Jeśli więc w jego zasięgu jest „stacja recyklingu”: wrzuca pustą butelkę lub pojemnik z tworzywa do odpowiedniego pojemnika, tak samo postępuje ze szkłem lub papierem. W sytuacji gdy taki „surowcowy” odpad nie może liczyć na pobliski system selektywnej zbiórki – dobrze wychowany człowiek czeka z pozbyciem się odpadu na „okazję”. Pozytywnym zwyczajem młodzieży jest noszenie plecaków – ułatwia to gromadzenie odpadów do chwili natknięcia się na uliczny zestaw segregacji (niektórzy nawet posiadają w wyposażeniu plecaka woreczek na odpady „mokre” – na przykład opakowania po lodach). Możliwe scenariusze zachowań „przechodnia-turysty” można ocenić w skali trzypunktowej: · wyrzucenie „gdzie popadnie” (zachowanie karygodne), · wyrzucenie potencjalnego „surowca” do kosza na odpady wymieszane (zachowanie nie zalecane – nie dotyczy to jednak odpadów „niesurowcowych), · wyrzucenie do pojemnika selektywnej zbiórki (zachowanie pożądane). 2. Osobnym dylematem jest sposób postępowania „spacerowicza” z ewentualnymi resztkami pożywienia. Dokładanie ogryzka, skórki banana, arbuza itp. do kosza-pojemnika na odpady wymieszane – zwabia napastliwe owady i po kilku godzinach w gorącym dniu przysparza uciążliwości zapachowych. Lepszym sposobem jest bezpośrednie „oddawanie” ziemi tego co z niej „wyszło”. Ale musi to być czynione rozsądnie – poza strefą „widokową”, tam gdzie mrówki i inne „czynniki” środowiskowe spokojnie zajmą się bez przeszkód ze strony ludzi dalszą „utylizacją” takich odpadów. Jeśli więc nie ma warunków dla takiego „przyrodniczego zagospodarowania” – lepiej odpad tego typu wrzucić do kosza-pojemnika. Gdyby ten Turystyczny Kodeks Postępowania Śmieciowego był popularyzowany - nie trzeba byłoby wolontariuszy do sprzątania Tatr i świata...  rozwiń
  • artur, 2016-07-04 13:32:49

    Ale jednocześnie zaczęły się pojawiać graffiti malowane przez wandali na skałach...