Wrocław: Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin aut

• Od poniedziałku, 27 lutego, straż miejska rusza z akcją sprawdzania jakości spalin aut.

• By to zrobić, trzeba się wcześniej umówić ze strażnikami za pomocą e-maila lub telefonu.

• Co ważne, badanie jest bezpłatne i w przypadku negatywnego wyniku nie dostaniemy mandatu, ani nie stracimy dowodu rejestracyjnego.
Wrocław: Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin aut
Jak przekonują strażnicy, badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. (fot.pixabay)

Wrocławscy strażnicy otrzymali od Urzędu Miejskiego Wrocławia dwa urządzenia do badania jakości spalin: jedno do silnika wysokoprężnego – dymomierz, drugie analizator spalin – do benzyn. Od 27 lutego będzie można za darmo sprawdzić jakość spalin w samochodzie.

– Kierowcy z negatywnym wynikiem badania nie będzie się karać mandatem ani zabierać dowodu rejestracyjnego czy informować o tym policji. Dzięki tej akcji chcemy zachęcić wrocławian, by też mogli świadomie zadbać o jakość powietrza we Wrocławiu – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik straży miejskiej. Dodaje, że kierowca sam będzie musiał zadecydować, czy udaje się do warsztatu w celu usunięcia usterki w samochodzie, czy dalej będzie zatruwał powietrze we Wrocławiu.

Jak przekonują strażnicy, badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. W przypadku silników wysokoprężnych trzeba pamiętać, by przed badaniem silnik był rozgrzany co najmniej do temperatury 70-80 stopni Celcjusza. – Badanie jest proste: do rury wydechowej wkładamy sondę. W zależności od silnika, urządzenie albo sprawdza skład spalin (ilość CO i CO2), albo ilość dymu w nich – wyjaśnia kierownik w SM Piotr Szereda. Z badań naukowców wynika, że transport drogowy i szynowy jest drugim producentem emisji CO2 we Wrocławiu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE