PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin aut

  • JS    24 lutego 2017 - 20:17
Wrocław: Straż miejska za darmo sprawdzi jakość spalin aut
Jak przekonują strażnicy, badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. (fot.pixabay)

• Od poniedziałku, 27 lutego, straż miejska rusza z akcją sprawdzania jakości spalin aut.

• By to zrobić, trzeba się wcześniej umówić ze strażnikami za pomocą e-maila lub telefonu.

• Co ważne, badanie jest bezpłatne i w przypadku negatywnego wyniku nie dostaniemy mandatu, ani nie stracimy dowodu rejestracyjnego.
Wrocławscy strażnicy otrzymali od Urzędu Miejskiego Wrocławia dwa urządzenia do badania jakości spalin: jedno do silnika wysokoprężnego – dymomierz, drugie analizator spalin – do benzyn. Od 27 lutego będzie można za darmo sprawdzić jakość spalin w samochodzie.

– Kierowcy z negatywnym wynikiem badania nie będzie się karać mandatem ani zabierać dowodu rejestracyjnego czy informować o tym policji. Dzięki tej akcji chcemy zachęcić wrocławian, by też mogli świadomie zadbać o jakość powietrza we Wrocławiu – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik straży miejskiej. Dodaje, że kierowca sam będzie musiał zadecydować, czy udaje się do warsztatu w celu usunięcia usterki w samochodzie, czy dalej będzie zatruwał powietrze we Wrocławiu.

Jak przekonują strażnicy, badanie nie trwa dłużej niż 15 minut. W przypadku silników wysokoprężnych trzeba pamiętać, by przed badaniem silnik był rozgrzany co najmniej do temperatury 70-80 stopni Celcjusza. – Badanie jest proste: do rury wydechowej wkładamy sondę. W zależności od silnika, urządzenie albo sprawdza skład spalin (ilość CO i CO2), albo ilość dymu w nich – wyjaśnia kierownik w SM Piotr Szereda. Z badań naukowców wynika, że transport drogowy i szynowy jest drugim producentem emisji CO2 we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.