PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław w walce o czyste powietrze

  • pt    10 października 2016 - 15:32
Wrocław w walce o czyste powietrze
Cieszymy się, że wiele naszych pomysłów zyskuje aprobatę ministerstwa – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (fot.wroclaw.pl)

Działania w transporcie, komunikacji, program Kawka, usuwanie azbestu, zmiany legislacyjne i dalsze kontrole – to najważniejsze punkty przedstawionych prac zmierzających do polepszenia jakości powietrza we Wrocławiu.
– Cieszymy się, że wiele naszych pomysłów zyskuje aprobatę ministerstwa – mówi Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia. – Przypomnę, że Ministerstwo Rozwoju konsultuje regulacje, które zakażą sprzedaży przestarzałych pieców i kotłów, są też zapowiedzi dotyczące kontroli jakości spalin w samochodach.

Wśród dwóch największych przyczyn zanieczyszczeń powietrza są spalanie paliw stałych w piecach i transport. – Pracujemy usilnie w tych dwóch obszarach, komunikacja we Wrocławiu i zmniejszenie indywidualnych palenisk, to dla nas tematy priorytetowe – mówi Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Wśród spraw dotyczących komunikacji i transportu wymienił m.in.: wydzielenie torowisk z ruchu kołowego, przekierowanie ruchu tranzytowego poza centrum miasta czy wprowadzenie strefy ograniczonej dostępności dla pojazdów ciężarowych we Wrocławiu.

– We Wrocławiu notujemy stały wzrost liczby samochodów. W tej chwili jest ich zarejestrowanych ponad 390 tysięcy, dlatego zwiększamy nasze wydatki na komunikację miejską, co realnie przekłada się na wzrost liczby pasażerów – podkreśla Wojciech Adamski.

Proekologiczne standardy

Proekologiczne standardy wprowadzane są także do taboru MPK ale także do innych spółek miejskich jak i do firm realizujących różne zadania dla miasta.

– Podpisana ostatnio nowa umowa na wywóz śmieci wymagała spełnianie norm emisji spalin od śmieciarek. W efekcie w przyszłym roku będzie normy EURO V i VI spełniać będzie 62 proc. ze 156 śmieciarek. Ponadto MPK planuje wycofać z eksploatacji wszystkie autobusy poniżej normy EURO V i VI. W 2017 r. MPK planuje wydzierżawić 60 szt. nowych, niskopodłogowych autobusów z normą spalania EURO VI. Kolejna wymiana najstarszego taboru autobusowego planowana jest na przełomie 2017/2018 – wymienia Wojciech Adamski.

Program Kawka

Na poprawę jakości powietrza ma ogromny wpływ także program Kawka. W tym roku we Wrocławiu złożono 1103 wnioski na wymianę ogrzewania węglowego.

– Ministerstwo zapowiedziało, że programu Kawka w 2018 roku już nie będzie. Razem z wieloma gminami apelujemy do resortu środowiska, aby utrzymać dofinansowanie, z którego tak wielu naszych mieszkańców korzysta. Jednak już teraz szukamy nowych rozwiązań i źródeł finansowania – zapewnia Wojciech Adamski. – Będziemy aplikować do różnych programów, aby dynamika wymiany ogrzewania i co za tym idzie poprawy jakości powietrza nie spadła.

W stolicy Dolnego Śląska ciągle także trwają kontrole straży miejskiej. Od 1 stycznia do 30 września 2016 r. przeprowadzono 1523 kontroli pieców pod kątem spalania. Nałożono 116 mandatów na łączną sumę 23 tys. 200 zł., 8 spraw trafiło do sądu a w 8 przypadkach zastosowano pouczenie.

– Miasto kupi w najbliższym czasie dla straży miejskiej dwa dymomierze do badania spalin. Każdy, kto chce zbadać jakość spalin będzie mógł to zrobić bezpłatnie i bez konsekwencji w lokalizacjach wskazanych przez straż miejską – dodaje Wojciech Adamski.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Grzegorz, 2016-10-11 10:04:38

    Szanowni włodarze Wrocławia zapomnieli wspomnieć o kompletnym oderwaniu zmian infrastruktury drogowej, od urbanizacji kolejnych terenów, schrzanionych inwestycjach nie uwzględniających natężenia ruchu i rosnącej wielkości i liczbie korków fatalnie wpływających na poziom emisji. Ale co tam. Grunt to ...klepanie samego siebie po plecach.  rozwiń