PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocław: Zielone przystanki sposobem na smog

  • wnp.pl/AT    17 lipca 2017 - 08:40
Wrocław: Zielone przystanki sposobem na smog
Projekt zakłada utworzenie zielonych przystanków w wybranych lokalizacjach w centrum Wrocławia poprzez obsadzenie ich konstrukcji roślinami pnącymi (fot. UM Wrocław/wroclaw.pl)

Wrocław planuje obsadzić przystanki komunikacji miejskiej roślinami.
W tegorocznej edycji wrocławskiego budżetu partycypacyjnego pojawił się projekt obsadzenia przystanków komunikacyjnych w centrum miasta zielenią.

Projekt zakłada utworzenie zielonych przystanków w wybranych lokalizacjach w centrum Wrocławia poprzez obsadzenie ich konstrukcji roślinami pnącymi. Roślinność rosłaby w skrzynkach i zostałaby wprowadzone na kratownice wzdłuż bocznych oraz tylnej ściany wiat, bez ingerencji w ich konstrukcję.

W sumie powstałoby 11 takich zielonych przystanków: Dworzec Główny (3 przystanki), Arkady Capitol (2 przystanki), Plac Bema (2 przystanki), Galeria Dominikańska (2 przystanki) oraz Plac Strzegomski (Muzeum Współczesne (2 przystanki).

Czytaj też: 8 mln zł dotacji na parki narodowe oraz zabytkowe parki i ogrody

Jak czytamy w uzasadnieniu, projekt wpisuje się w działania zmierzające do uzyskania przez Wrocław tytułu Zielonej Stolicy Europy, nadaje nowy walor estetyczny przestrzeni miejskiej i wprowadza zieleń w miejsca, które były do tej pory jej pozbawione.

Podobne konstrukcje z powodzeniem funkcjonują od lat w wielu miastach m.in. w Londynie, Eindhoven, Nowym Sadzie, a w bieżącym roku zielone przystanki planuje wprowadzić Kraków.

Projekt został pozytywnie zweryfikowany wrocławski ratusz. Do nasadzeń zostały wskazane gatunki odporne i szybko rosnące, ale nie ekspansywne z obawy o możliwość uszkodzenia wiat przystankowych. Donice powinny posiadać izolację zabezpieczającą rośliny przed przemarzaniem.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • antykomunista totalny, 2017-07-17 23:18:42

    Samorząd wrocławski niech się weźmie do roboty, bo poniemiecka infrastruktura sie wali. Najlepszym sposobem na smok jest centralne sieciowe ogrzewanie w mieście a nie marksistowskie pomysły związane z tolerancja represywną.
  • Marcin, 2017-07-17 23:08:33

    Zdecydowanie najlepszym pomysłem do walki ze smogiem byłaby wymiana pieców na te ecodesign i 5 klasy i palenie w nich ekologicznym paliwem. Polecam Kostrzwę, ma ogromny wybór kotłów, na które nie dość że są dofinasowania, to są najlepsze w Polsce i zdobywają pierwsze miejsca w konkursach ekologiczny...ch. Myślę, że opalanie domów peletem zamiast węgla, przyniesie porządany skutek. Jednak pomysł opisany w artykule jest dosyć ciekawy.  rozwiń