PARTNER PORTALU
  • BGK

Wrocławianie wymieńcie piece na solary

  • AW    24 lipca 2014 - 21:07
Wrocławianie wymieńcie piece na solary

Wrocławianie mogą wymienić węglowe piece na instalacje gazowe, elektryczne, solary albo podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dopłaty dla mieszkańców są możliwe dzięki wsparciu z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
We Wrocławiu i w regionie mimo wielu proekologicznych inwestycji nadal występują przekroczenia dopuszczalnych stężeń szkodliwych związków w powietrzu. Dużym problemem jest emisja pyłów i gazów z kotłowni węglowych i domowych pieców. Powoduje ona smog, który zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i oddychania. Sytuację ma poprawić program „Kawka" finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.

Ze stolicy Dolnego Śląska zniknie około tysiąca pieców opalanych węglem. Dzięki temu zmniejszy się ilość dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów w powietrzu.

- W wyniku realizacji programu we Wrocławiu zmniejszy się emisja dwutlenku węgla o 3,6 tysiąca ton w ciągu roku - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu. - Do powietrza, którym oddychają mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska trafi także mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 21,01 tony i PM2,5 o 19,88 tony w ciągu roku.

Beneficjentem zadania jest Urząd Miejski Wrocławia. Wnioski należy składać w Wydziale Środowiska i Rolnictwa UM Wrocławia do 30 września.

W roku 2014 na wymianę pieców przeznaczono 4 mln złotych. Do 2018 r. na inwestycje, które poprawią atmosferę w mieście zostanie przeznaczonych jeszcze kolejne 16 mln zł. To pieniądze dla Kowalskiego, który jest właścicielem lub ma inny tytuł prawny do lokali mieszkalnych lub nieruchomości o charakterze mieszkalnym, położonych w granicach administracyjnych Wrocławia.

Chętni mogą pozyskać dopłaty w wysokości do 70 proc. poniesionych kosztów. Jednak nie więcej niż 12 tys. zł na jeden lokal mieszkalny lub nieruchomość w przypadku zmiany ogrzewania z węglowego na gazowe, elektryczne, odnawialne źródło energii lub podłączenie do miejskiej sieci. Za każdy metr kw. powierzchni w przypadku montażu kolektora słonecznego oferowane jest 1000 zł. Przy wymianie palenisk węglowych dopłata w wysokości 12 tys. zł jest przeznaczona na każdy lokal, w budynkach w które będą ocieplane lub wymieniana stolarka okienna (te ostatnie prace tylko w domach wielorodzinnych).

Budżet wrocławskiego projektu na najbliższe 5 lat to 20 mln zł. W tym 9 mln zł to wsparcie z WFOŚiGW we Wrocławiu (3 mln zł dotacji i 6 mln zł pożyczki). NFOŚiGW udzielił kolejne 9 mln dotacji. Pozostałe 2 mln zł to wkład Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Oprócz Wrocławia finansowe wsparcie z Funduszy na walkę ze smogiem otrzymają także inne miasta, w których występują znaczące przekroczenia dopuszczalnych i docelowych poziomów stężeń zanieczyszczeń. Jelenia Góra, Legnica, Szczawno Zdrój i Nowa Ruda otrzymają łącznie około 15 mln zł. Duży poziom zanieczyszczeń wykazał regionalny monitoring jakości powietrza prowadzony przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Badania są finansowane przez WFOŚiGW we Wrocławiu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.