PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspierają odnawialne źródła energii

  • wnp.pl/Patrycja Batóg    7 września 2010 - 08:10

W Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podpisano siedem umów na łączną kwotę ponad 11 mln zł na projekty wykorzystujące biomasę, energię słoneczną i geotermalną.
– Podpisaliśmy umowy z najaktywniejszymi samorządami i jednostkami, które przyjmują wyzwania i starają się pozyskać pieniądze, aby realizować swoje zamierzenia. To cieszy, ponieważ szczególnie ważne są dla Warmii i Mazur inwestycje związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii – powiedział Adam Krzyśków, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Szacuje się, że w regionie ok. 8 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach wykorzystanie ich będzie większe.

– Naszym celem jest systematyczne zwiększania tego udziału. Promujemy wykorzystywanie biomasy czy wiatru, bo czysta energia nie zagraża środowisku naturalnemu Warmii i Mazur – komentował marszałek województwa Jacek Protas.

Ełk na początku grudnia rozpocznie realizację projektu „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynku Zespołu Szkół Samorządowych”. Za ponad 2,3 mln zł zostanie zainstalowane nowe źródło ciepła – kotły na biomasę. Jednocześnie zostanie też m.in. wymieniona instalacja centralnego ogrzewania i instalacja ciepłej wody użytkowej. Samorząd na realizację tego projektu pozyskał prawie 1,9 mln zł z Unii Europejskiej. Zakończenie prac przewidziano na koniec września 2010 r.

Za prawie 4,5 mln zł zostanie zmodernizowany układ energetyczny Parku Wodnego w Ełku. W tym wypadku dofinansowanie projektu wynosi prawie 3,6 mln zł. Realizacja inwestycji pozwoli na optymalne wykorzystanie energii słonecznej w globalnym bilansie obiektu. Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane pod koniec października 2011 r.

Kolejna ekologiczna inwestycja z wykorzystaniem energii słonecznej zostanie zrealizowana w gminy Olsztyn. Budynki domu pomocy społecznej, szkolnego schroniska młodzieżowego i miejskiego szpitala zostaną wyposażone w kolektory słoneczne. Gmina na ten cel uzyskała 1,7 mln zł dofinansowania. Prace rozpoczną się wiosną przyszłego roku. Ich zakończenie zaplanowano jesienią 2011 r.

Po unijne fundusze sięgnęło też Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Olsztynie. Tu na wykonanie basenowej instalacji solarnej dla obiektu Centrum Rehabilitacji i Wsparcia w Olsztynie, które będzie kosztowało ponad 172 tys. zł, udało się pozyskać prawie 140 tys. zł. Inwestycja zostanie zakończona pod koniec listopada tego roku.

Z energii geotermalnej postanowili skorzystać samorządowcy z gminy Biskupiec. Za 1,4 mln zł zostanie zmodernizowany system grzewczy Szkoły Podstawowej w Łąkorzu. Gminie na ten cel udało się pozyskać ponad 1,1 mln zł z Unii.

Powiat Olsztyn zmodernizuje system grzewczy w budynku w Brąswałdzie, który w przyszłości będzie pełnił rolę ośrodka edukacji ekologicznej. Całkowity koszt projektu wynosi prawie 430 tys. zł. Inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2011 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.