PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólnie promują energię odnawialną w łódzkim

  • PAP    25 września 2012 - 16:59
Wspólnie promują energię odnawialną w łódzkim

Uniwersytet Łódzki i gmina Uniejów będą wspólnie promować odnawialne źródła energii. List intencyjny w tej sprawie podpisały władze uczelni i samorządu - poinformował we wtorek rzecznik uniwersytetu Tomasz Boruszczak.
Podpisane porozumienie przewiduje m.in. utworzenie przez uczelnię, na terenie gminy Uniejów, bazy terenowej, w której prowadzona będzie działalność dydaktyczna na temat odnawialnych źródeł energii i jej poszanowania zarówno dla studentów i pracowników uniwersytetu, jak i mieszkańców gminy.

Rektor łódzkiej uczelni prof. Włodzimierz Nykiel uznał, że taka współpraca pozwoli budować wizerunek Uniejowa i Uniwersytetu Łódzkiego jako proekologicznych i szanujących energię.

Czytaj też: Farmy wiatrowe można zaakceptować. Ale trzeba poznać ich plusy i minusy

Obie strony porozumienia zwracają uwagę, że gmina Uniejów ma "bogate doświadczenie dotyczące zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii".

Od kilku lat Uniejów ma ciepłownię geotermalną, która ogrzewa m.in. domy jednorodzinne, bloki, przedszkola, szkoły i urzędy.

Przy temperaturze powietrza poniżej minus 10 stopni C wodę dodatkowo podgrzewa kocioł na biomasę - słomę, zrębki drzewne, wierzbę energetyczną. Biomasa i wody termalne będą zasilały również elektrownię, która za kilkanaście miesięcy ma zaopatrywać Uniejów w prąd.

Czytaj też: Samorządy muszą inwestować w odnawialne źródła energii

Po zakończeniu inwestycji ciepło geotermalne będzie nie tylko ogrzewało, ale też oświetlało miasto i zasilało urządzenia energetyczne.

W Uniejowie funkcjonuje największy kompleks leczniczych basenów termalnych w Polsce.

Niedawno oddano do użytku nową część kompleksu, w której znalazły się m.in. gorące oraz zimne baseny otwarte i kryte, sauny, komora śnieżna o temperaturze minus 10 st. C, bar wodny, kręgielnia i sala balowa. Przy basenach jest również ujęcie wody pitnej, która ma walory lecznicze i wspomaga układ pokarmowy

<!-- pagebreak //-->

Według burmistrza Uniejowa, Józefa Kaczmarka, miasto jest jednym z kilku ośrodków w kraju wykorzystujących w praktyce energię geotermalną. Od wielu starało się o status uzdrowiska i oficjalnie Uniejów stał się nim pod koniec sierpnia tego roku.

Kaczmarek chciałby, aby współpraca z Uniwersytetem Łódzkim obejmowała jak najwięcej wydziałów, m.in. ekonomiczno-socjologiczny czy filologiczno-historyczny.

"Dobrze byłoby przeprowadzać badania socjologiczne, badania dotyczące odwiedzających nas turystów i kuracjuszy" - mówił po podpisaniu porozumienia.

Wyjawił, że planuje się też przeprowadzenie rewitalizacji samego miasta Uniejów i jego zabytków.

Strony porozumienia podkreślają ogromne znaczenie propagowania wśród mieszkańców regionu wiedzy na temat alternatywnych źródeł energii.

Są przekonane, że wieloletnie doświadczenia Uniejowa dotyczące odnawialnych źródeł energii i działań proekologicznych dają szansę nie tylko zapoznania się z technologiami, które tu zastosowano, ale także możliwość poznania sposobów poszanowania energii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.