PARTNER PORTALU
  • BGK

Wspólnymi siłami sprzątali Rospudę

  • PAP    24 września 2011 - 17:06

Młodzież, WOPR-owcy i sportowcy wzięli w sobotę udział w akcji sprzątania rzeki Netta i Rospuda. Sprzątanie odbyło się wokół lini brzegowych rzek i w pobliżu jeziora Necko.
Jak poinformował brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Atlancie w kajakarstwie, Piotr Markiewicz, obecnie szef Klubu Olimpijczyka w Augustowie, ok. 50 osób sprzątało w sobotę brzegi wodne w pobliżu Augustowa. "Przez kilka godzin zebraliśmy duży kontener śmieci. Znaleźliśmy w wodzie opony, butelki, puszki i m.in. bęben od pralki" - powiedział Markiewicz, który nadzorował akcję.

Olimpijczyk dodał, że celem akcji była edukacja ekologiczna, głównie młodzieży, która razem z dorosłymi oczyściła 10 km brzegów wokół rzek Netta i Rospuda oraz jeziora Necko.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku Adam Sieńko powiedział PAP, że skoro są tacy ludzie, którzy zanieczyszczają nasze wody, muszą być też osoby, które zadbają o jeziora i rzeki. Młodzieży uczestniczącej w akcji powiedział, że taka inicjatywa jest dobrym wzorcem postępowania dla niszczycieli przyrody.

W akcję zaangażowały się firmy turystyczne z Augustowa. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska w Białymstoku zakupił worki i rękawice. Augustowscy WOPR-owcy użyczyli motorówek. Młodzież na koniec akcji otrzymała dyplomy uznania i upominki.

Spływy kajakowe szlakiem Ziemi Augustowskiej aż po Rospudę stały się popularne wśród turystów po tym, jak świat usłyszał o dolinie Rospudy, przez którą ma przebiegać obwodnica Augustowa. Od kiedy tysiące turystów zaczęło tamtędy pływać, akweny te stały się mocno zanieczyszczone śmieciami. Od kilku lat wiosną i jesienią organizowane są akcje oczyszczania terenów wodnych wokół Augustowa.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.