PARTNER PORTALU
  • BGK

Wszyscy chcemy czystego morza

  • GK    9 listopada 2012 - 11:19
Wszyscy chcemy czystego morza

19 listopada 2012 roku w Szczecinie rusza projekt „Polska dla Bałtyku” – cykl spotkań edukacyjno-informacyjnych, mający za zadanie zwiększenie świadomości w kwestii ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego.
Inicjatywę rozpocznie konferencja inaugurująca z udziałem głównego inspektora ochrony środowiska.

Morze Bałtyckie nie należy niestety do najczystszych akwenów. A to dlatego, że Bałtyk jest morzem niewielkim, praktycznie zamkniętym i stosunkowo płytkim. Szczególnie niebezpieczne okazują się spuszczane do niego ścieki i odpady przemysłowe. Nie najlepszy stan morza zmotywował do działania ludzi, którym zależy na poprawie jakości jego wód. Postawili sobie pytanie - czy wystarczająco chronimy Bałtyk?

Efektem współpracy wielu środowisk jest organizowany przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska projekt „Polska dla Bałtyku". W ramach seminariów zostanie poruszona m.in. problematyka eutrofizacji ze szczególnym uwzględnieniem wpływu związków fosforu zawartych w detergentach na stan środowiska Bałtyku.

Organizatorzy liczą, że dzięki spotkaniom uda się zwrócić uwagę m.in. samorządów, ale i innych, których działalność bezpośrednio oddziałuje na morze, na kwestie ochrony wód morskich.

Projekt zostanie zainaugurowany 19 listopada podczas konferencji prasowej w Szczecinie. Główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz oraz przedstawiciele inspekcji przedstawią działania GIOŚ w zakresie ochrony środowiska naturalnego Bałtyku. Prelekcje przybliżą słuchaczom i uczestnikom tematykę prośrodowiskową. Będzie też mowa o pakietach naprawczych dla Morza Bałtyckiego.

Konferencja w Szczecinie będzie inauguracyjną, następne spotkania odbywać się będą w kolejnych dniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • NiT, 2012-11-09 13:19:29

    Nieprawda. Producenci nawozów i część rolników nie chce. Przez zmianę metod nawożenia i zastosowanie nowych polskich nawozów, do Bałtyku może spłynąć o połowę mniej mniej związków nawozowych, które powodują eutrofizację rzek i Bałtyku. Ale oni to blokują (?).