Wycinka drzew: Jan Szyszko nie przewiduje dużych zmian w przepisach

  • Michał Wroński
  • 25-02-2017
  • drukuj
• Prof. Jan Szyszko, minister środowiska w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl pozytywnie ocenia skutki wejścia w życie znowelizowanych przepisów o wycince drzew.

• Jego zdaniem dotychczasowe przepisy skutkowały biurokracją i marnotrawieniem pracy urzędników, a zmiany zostały dobrze przyjęte przez właścicieli gruntów, rolników i samorządy terytorialne.

• Popiera również poselski projekt zakładający przejęcie kontroli nad wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej przez resort. Minister uważa, że wojewódzkie fundusze są zbyt drogie w utrzymaniu, a nie dość wydajne w działaniu.
Wycinka drzew: Jan Szyszko nie przewiduje dużych zmian w przepisach
- W Gdańsku w latach 2014-15 było ok. 1800 wniosków o wycinkę, z tego tylko 15 zostało rozpatrzonych negatywnie - mówi minister środowiska Jan Szyszko. (fot. mos.gov.pl)

O nowych przepisach związanych z wycinką drzew, ewentualnej korekcie ustawy o ochronie przyrody, walce ze smogiem i zmianach w nadzorze nad Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozmawiamy z Janem Szyszką, ministrem środowiska.

Po tym jak Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie przyrody mówił pan, że nie obawia się masowej wycinki drzew. Czy po tych obrazach, które w ostatnich dniach przyniosły media, zmienił pan zdanie?

- Nie, nie zmieniłem zdania, bo te obrazy, które się pojawiają, bardzo często dotyczą np. planowych działań gospodarczych w Lasach Państwowych, a tam faktycznie trwa okres działalności gospodarczej. Jakaś telewizja pokazała topolę ściętą przez bobra. Tak więc w dalszym ciągu nie obawiam się wycinki. Wręcz przeciwnie, sądzę, że wraz z normalizacją działań dojdzie do tego, że ludzie będą sadzili w trochę innych miejscach drzewa, które obecnie wycinają ze względu na to, że albo im przeszkadzają w obejściu, albo uważają, że już nie jest ładny przegląd ogrodu. Spodziewam się raczej większego sadzenia drzew i większej dbałości o to, aby te drzewa dobrze rosły. Czytaj: Ustawy o ochronie przyrody: Ministerstwo Środowiska tłumaczy się z wycinki drzew

Niemniej jednak sam pan mówi, że nie wyklucza pewnych korekt w tej ustawie. Jeszcze bardziej stanowczo stawia sprawę prezes Kaczyński, który stwierdził, że przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione. Czy Ministerstwo wystąpi z inicjatywą zmian i czy już wie, co miałoby zostać zmienione?

- Cały czas podkreślam, że rozmawiamy o projekcie poselskim.

Czyli korekta wyjdzie ze strony posłów?

- To był poselski projekt i to posłowie będą składali ewentualne korekty. Ja mogę powiedzieć tyle, że jako minister środowiska w pełni popierałem nowelizację ustawy. Nie spodziewam się też, by w jakiś głównych założeniach została ona teraz zmieniona, gdyż jest ona niezwykle ciepło przyjęta przez właścicieli gruntów, rolników i samorządy terytorialne, jak też przez osoby fizyczne, czyli właścicieli np. działek budowlanych. Czytaj : Wieś popiera Jana Szyszkę. Zmiana ustawy o ochronie przyrody to powrót do koszmaru?

A widzi pan w tej przyjętej nowelizacji ustawy pewne działania lobbingowe? Bo takie słowa padły.

- Nie dostrzegam tu żadnych działań lobbingowych. Jeżeli były i są, to z drugiej strony – ze strony tych, którzy hołdują biurokracji. W Gdańsku w latach 2014-15 było ok. 1800 wniosków o wycinkę, z tego tylko 15 zostało rozpatrzonych negatywnie. Zażądaliśmy od władz Warszawy, aby poinformowały ile w ostatnim czasie w stolicy wycięto drzew i ile było decyzji zezwalających na usunięcie, a ile odmownych. Z tego, co wiem, w ostatnich 10 latach w stolicy wycięto ok. 230 tys. drzew. Tak więc generalnie zgody były wydawane. Była to praca na marne, wzmagała biurokrację, a efekt był taki sam jak jest obecnie.

 


KOMENTARZE (26)ZOBACZ WSZYSTKIE

przepis zajebisty tylko proszę nie wycinac białowiezy w zamian za splate kredytów

ja36, 2017-03-16 13:35:46 odpowiedz

Do Łapy precz od szyszek: Dziękuję - ładne bo dowcipne - piękny bełkocik
- takie "de ju vi" :):):) Pozdrawiam.
youtu.be/X0Y09M_LnuY

Bogdan Sitnicki, 2017-02-28 22:22:39 odpowiedz

Do Bogdan Sitnicki: PO prostu: youtu.be/X0Y09M_LnuY

Łapy precz od szyszek, 2017-02-28 19:41:05 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE