PARTNER PORTALU
 • BGK

Wycinka drzew: Posłowie proponują ważną zmianę

 • Bartosz Dyląg    1 marca 2018 - 18:46
Wycinka drzew: Posłowie proponują ważną zmianę
Część drzew zagraża bezpieczeństwu (Fot. Pixabay)

Posłowie wystąpili z projektem zmiany ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja nakazuje posiadaczowi nieruchomości usunięcie drzewa w terminie wyznaczonym przez władze gminy.
 • Chodzi o sytuacje zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub obiektów budowlanych na terenie sąsiedniej nieruchomości.
 • Posłowie proponują, by posiadacz nieruchomości był zobowiązany do usunięcia drzewa w terminie wyznaczonym przez władze gminy. Jeżeli nie zrobiłby tego, drzewo byłoby usuwane na jego koszt.
 • Resort środowiska uważa, że nowelizacja jest zbędna, gdyż spowoduje wzrost liczby konfliktów sąsiedzkich oraz większe koszty dla gmin.

Ekspert sejmowej Komisji do Spraw Petycji Krzysztof Pater wyjaśnia, że nowelizacja dotyczy sytuacji, kiedy na nieruchomości rośnie drzewo, które zagraża otoczeniu – życiu, zdrowiu ludzkiemu lub obiektom budowlanym znajdującym się na terenie sąsiedniej nieruchomości, a właściciel nieruchomości, na której drzewo stoi, z różnych powodów nic nie robi. Czasami nieruchomość jest przedmiotem spadku i spadkobiercy nie mogą osiągnąć jakiegokolwiek porozumienia.

Czytaj też: Ekolodzy alarmują: w Białymstoku wycina się za dużo drzew

- W prawie polskim zewnętrzna interwencja, czyli decyzja o wycięciu drzewa, jest przewidziana tylko w jednej sytuacji: kiedy prowadzona jest akcja ratownicza przez jednostki ochrony przeciwpożarowej lub inne właściwe służby ustawowo powołane do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia – wyjaśnia Krzysztof Pater. - Dotyczy do przed wszystkim sytuacji pożarów i powodzi - dodaje.

Posłowie proponują, by posiadacz nieruchomości był zobowiązany do usunięcia drzewa w terminie wyznaczonym przez władze gminy. Jeżeli nie zrobiłby tego, drzewo byłoby usuwane na jego koszt.

Czytaj też: Czy uchwała smogowa przynosi efekty? Zajrzeliśmy w statystyki

- Mamy do czynienia z bardzo wąskim przypadkiem. Musimy mieć do czynienia z zagrożeniem dla życia czy zdrowia ludzi lub obiektów budowlanych, ale tylko na terenie sąsiedniej nieruchomości. Nikt nie będzie ingerował, jeśli drzewo będzie zagrażało obiektowi na terenie tej samej nieruchomości, bo wtedy to jest problem wyłącznie właściciela nieruchomości – wyjaśnia Krzysztof Pater. – To, że u sąsiada drzewo jest suche, nie stanowi żadnego powodu, by je usuwać metodami administracyjnymi. Tylko, jeśli rośnie na skraju tej nieruchomości, kiedy po drugiej stronie jest obiekt budowlany, albo jeśli na terenie nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza, wskutek której przebywają tam postronni ludzie - dodaje ekspert.

Przewodniczący komisji ds. petycji Sławomir Jan Piechota (PO) podkreśla, że nie wyobraża sobie, by straż pożarna jeździła do każdego drzewa stwarzającego potencjalne zagrożenie.

– Dzisiejsze możliwości interwencji w zakresie drzew zagrażających bezpieczeństwu dotyczą tylko czasu prowadzenia akcji ratowniczej. Pytanie, czy musimy czekać do akcji ratowniczych. Sytuacje, gdy dzieje się coś złego, zdarzają się. Powtarzają się sytuacje, gdy drzewo w końcu zawala się, powodując szkody materialne, a także w zakresie zdrowia sąsiadów. Lepiej uniknąć wypadku niż czekać, aż on się wydarzy – podkreśla Sławomir Jan Piechota. - Oczywiście mamy napięcia związane z uprawnieniami różnych osób, na przykład właściciela nieruchomości, który nie widzi potrzeby wycinki, czy też gminy.×
KOMENTARZE (4)

 • Bydgoszczanin, 2018-03-02 13:37:16

  Ciekawe kto i w oparciu o jakie kryteria będzie oceniał, czy drzewo już zagraża czy jeszcze nie
 • Zakaz nakazywania, 2018-03-02 12:27:15

  Boże błogosław Krzysztofowi Lissowskiemu i Ministerstwu Środowiska! I niech prawo administracyjne nie wpycha się tam, gdzie powinno obowiązywać prawo cywilne.
 • Leszek Antoni, 2018-03-02 08:54:30

  Zakaz oddychania a głupota umrze naturalnie! Jak Posłowie zamierzają spożytkować nadmiar CO 2??? - Będą ,,wydalać,, życiodajny tlen???