PARTNER PORTALU
  • BGK

Wyczyszczą mazowieckie lasy

  • JL    12 maja 2010 - 09:52
Wyczyszczą mazowieckie lasy

Monitorowanie dzikich wysypisk ukrytymi kamerami, akcje społeczne, instalowanie koszy do segregowania odpadów na parkingach leśnych, edukacja najmłodszych, konkursy i szkolenia dla samorządów lokalnych – to niektóre z planowanych działań w ramach akcji przeciwko zaśmiecaniu lasów.
Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jest ono pierwszym krokiem do realizacji wojewódzkiego programu „Czyste lasy na Mazowszu”.

Kampania będzie realizowana do 2014 r. w całym regionie. Jej celem jest powstrzymanie zjawiska wywożenia śmieci do lasów, ich stopniowe oczyszczanie oraz uświadomienie mieszkańcom, jak dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego jest ich zaśmiecanie.

Urząd marszałkowski włączy się w rozpropagowanie akcji wśród mieszkańców Mazowsza. Zajmie się także informowaniem o problemie zanieczyszczania lasów oraz zachęci placówki samorządowe do wzięcia udziału i współpracy w realizacji projektu.

Lasy zajmują zaledwie ok. 22 proc. powierzchni regionu, co plasuje go na przedostatniej pozycji wśród pozostałych województw. Dlatego bardzo ważna staje się ich ochrona. Nielegalne wysypiska stały się one w ostatnich latach prawdziwą plagą. W 2009 r. Lasy Państwowe na likwidację, zbiór, wywóz i utylizację 8 tys. m sześc. zebranych w lasach odpadów wydały ponad 630 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.