PARTNER PORTALU
  • BGK

Wydatki na ochronę środowiska, inwestycje: w tych województwach największe nakłady

  • bad    24 sierpnia 2015 - 17:47
Wydatki na ochronę środowiska, inwestycje: w tych województwach największe nakłady

W gospodarce wodnej największe nakłady poniesiono w województwach: dolnośląskim, małopolskim i mazowieckim. Fot. lancut.biuletyn.net

Wielkość nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska w 2014 r. wyniosła ok. 14,2 mld zł i była wyższa o 31,3% niż przed rokiem. W których województwach były one największy?
Odnotowano także wzrost nakładów na środki trwałe na gospodarkę wodną, które osiągnęły poziom ok. 3,8 mld zł i były wyższe o 24,3% w stosunku do roku poprzedniego - wynika z ostatniego opracowania GUS.

Najbogatsze województwa na ochronę środowiska wydają najwięcej

Największe nakłady na środki trwałe na ochronę środowiska poniesiono w województwach: śląskim (15,8% ogółu nakładów na środki trwałe służących ochronie środowiska), mazowieckim (15,1%) oraz wielkopolskim (10,1%), natomiast najmniejsze w warmińsko-mazurskim (1,8%), podkarpackim (2,5%), lubuskim (2,6%) oraz podlaskim (2,6%).

Nakłady na środki trwałe na ochronę środowiska i gospodarkę  wodną w 2014 r. (ceny bieżące):

W gospodarce wodnej największe nakłady poniesiono w województwach: dolnośląskim (20,4% ogółu nakładów), małopolskim (14,0%) i mazowieckim (11,1%), natomiast najmniejsze w świętokrzyskim (1,7%), podlaskim (1,8%) oraz łódzkim (2,5%).

Najwyższy wzrost nakładów na środki trwałe na ochronę środowiska w 2014 r., w porównaniu do wielkości nakładów poniesionych na ten cel w poprzednim roku, zaobserwowano w województwach: wielkopolskim (o 120,1%), lubelskim (o 81,8%) i dolnośląskim (o 80,5%). Największe spadki nakładów w stosunku do roku 2013 r. wystąpiły w województwach: podkarpackim (o 38,5%), warmińsko-mazurskim (o 24,7%) oraz łódzkim (o 11,5%).

Dynamika nakładów na środki trwałe służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej w 2014 r. (poprzedni rok = 100):

 

 W gospodarce wodnej wzrost nakładów wystąpił m.in. w województwach: dolnośląskim (o 93,4%), mazowieckim (o 64,0%) oraz warmińsko-mazurskim (o 46,6%). Spadek nakładów na środki trwałe na gospodarkę wodną w 2014 r., w porównaniu do roku poprzedniego, zaobserwowano w czterech województwach: pomorskim (o 31,2%), zachodniopomorskim (o 19,9%), świętokrzyskim (o 19,0%) oraz śląskim (o 11,5%).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • ADG, 2016-01-06 17:27:04

    Zdumiewa ,łódzkie ,gdzie są te środki, co się z nimi dzieje........W moim mieście Spółdzielnia mieszkaniowa otrzymała na ten cel 24..........Co za to zrobili , ano kilka klateczek / wartość w internecie 10 zł polskich i filmik o potrzebie ich instalacji dla jerzyków ,ptaków , nie powiem ładnych ,s...a odmianą jaskółek , ale są przelotne i w dodatku drapieżniki. Filmik kiepskiej jakości merytorycznej i technicznej wyemitowano w lokalnej tv.W ramach akcji urok zieleni w miejskiej przestrzeni - na kilku balkonach tylko rachityczna zieleń z powodu spalin i innych dobrodziejstw cywilizacyjnych -przed jednym z bloków na placu zabaw ustawiono dwie ogromne donice - przeniesione z okolic niezbyt odległego domu handlowego - w jednym resztki niepielęgnowanych irysów a w drugim zrudziały od moczu i braku wody krzew tui. Smród rozchodził się daleko ale najpierw wciskał się do mieszkań.Na zakończenia akcji przyznano nagrody dbającym o zieleń- jakięś obrazy co ramy były duże.Co jakiś czas pojawiają się nieznane brudne indywidua , które równie brudnym sprzętem tną trawę równo z korzeniami, gałązki rachitycznych krzewów , i umierających drzew. Po takiej akcji okna są gorsze niż po Zimie. Jest gorzej niż na Śląsku w latach 70 - tych. Brak wybiegu na psów , właściciele - ludzie wysokiej kultury sanitarnej i osobistej podprowadzają psy pod okna bloków , sami też biorą z nich przykład bez względu na płęć.Najchętniej pod balkonami typu logia ,od innych też nie stronią.Ciecie - czyli gospodarze domów ,chodzą w uniformach z logo firmy i załamują raczki jak to ciężko pracują. Najchętniej by wszystko zabetonowali - już czwarty raz zamontowali czteropłytkową opaskę wokół bloków. Tu się mieszka jak w obozie koncentracyDjnym. Kontakt z władzami żaden ,na zgłoszenie wielokrotne , że w czerwcu grzały kaloryfery zareagowali oburzeniem. Dawanie środków na ochronę środowiska uważam za niecelowe i zmarnowane . Co z nimi zrobili ?????????????????? ADG  rozwiń