PARTNER PORTALU
  • BGK

Wymiana kotłów i modernizacja systemów grzewczych: WFOŚiGW dopłaci do kredytu z BOŚ

  • MIW    9 października 2017 - 15:28
Wymiana kotłów i modernizacja systemów grzewczych: WFOŚiGW dopłaci do kredytu z BOŚ
Mieszkańcy woj. śląskiego będą mogli liczyć na preferencyjny kredyt z dopłatą na wymianę kotłów i modernizację systemów grzewczych (fot. pixabay.com)

Dziś (9.10) w Katowicach przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali umowę w sprawie uruchomienia preferencyjnych kredytów z 20 proc. dopłatą na wymianę kotłów i modernizację systemów grzewczych. Z możliwości takiej będą mogli skorzystać mieszkańcy województwa śląskiego. Preferencyjne kredyty będą dostępne w oddziałach BOŚ w listopadzie.
Oferowana przez WFOŚiGW linia kredytowa przeznaczona jest na wymianę kotłów bądź modernizację systemów grzewczych (na bardziej efektywne ekologicznie i energetycznie urządzenia opalane gazem, olejem, biomasą lub paliwem stałym spełniające wymogi 5 klasy), montaż kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych, termomodernizację budynków wraz z demontażem
i unieszkodliwianiem azbestu. Fundusze te mogą również wspierać przedsięwzięcia z zakresu ochrony wód, takie jak budowa przydomowych oczyszczalni ścieków lub podłączenie budynków do kanalizacji sanitarnej.

Jak informują przedstawiciele BOŚ, kredyty pozwolą na sfinansowanie do 75 proc. nakładów brutto przedsięwzięcia (nie więcej jednak niż 300 tys. zł) oraz na uzyskanie dotacji w wysokości 20 proc. udzielonego kredytu, co łącznie pozwoli pokryć 90 proc. kosztów kwalifikowanych. Zaznaczają jednak, że o ile o kredyty na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza będą mogli ubiegać się klienci indywidualni oraz wspólnoty mieszkaniowe, to kredyty na przydomowe oczyszczalnie i przyłącza do kanalizacji przeznaczone są tylko dla klientów indywidualnych.

Czytaj : Bez norm jakości paliw uchwały antysmogowe niewiele zmienią?

– Spodziewamy się dużego zainteresowania, szczególnie ze strony tych klientów, którzy rozważają modernizację systemu grzewczego. To szczególnie ważne przedsięwzięcia z uwagi na walkę ze smogiem, który coraz częściej daje się we znaki mieszkańcom polskich miast – mówi Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu BOŚ.

– Istotna jest także możliwość sfinansowania przyłącza do sieci kanalizacyjnej, gdyż wiele śląskich miast je rozbudowuje, umożliwiając mieszkańcom przyłączanie się do sieci – dodaje Grylak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.