PARTNER PORTALU
  • BGK

Wymiana pieców, czyli kropla w morzu. Walka ze smogiem pożre miliardy

  • Michał Nowak    4 listopada 2017 - 06:00
Wymiana pieców, czyli kropla w morzu. Walka ze smogiem pożre miliardy
Wszyscy są zgodni co do jednego: na walkę ze smogiem potrzeba wielkich środków. (fot. YouTube)

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że część wpływów z opłat za torebki foliowe zasili walkę ze smogiem w tych miastach, w których problem jest największy. Brzmi dobrze, ale potrzeby samorządów w tym zakresie są olbrzymie i wymagają inwestycji za miliardy złotych.
• Inicjatywę, dotyczącą wsparcia samorządów pieniędzmi z budżetu państwa dobrze oceniają  aktywiści działający na rzecz poprawy jakości powietrza.

• Ale wymiana kotłów tylko w samym województwie śląskim stanowi wydatek rzędu 7 mld zł. A to tylko kropla w morzu potrzeb, bo tysiące budynków czeka na termomodernizację.

• Rozwiązaniem może być ciepło systemowe, ale tutaj oprócz pieniędzy potrzebna jest decyzja rządu i parlamentu: specustawa, która zlikwiduje bariery w rozwoju sieci ciepłowniczych.   

Od przyszłego roku za torebkę foliową w sklepie zapłacimy 20 gr – tak wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi. Ale pieniądze z reklamówek nie będą trafiać – jak niektórzy sugerowali – do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lecz do budżetu państwa.

Wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja, że część wpływów z tych opłat wspomoże walkę ze smogiem. Minister rozwoju i finansów chce w ten sposób wspomóc 33 polskie miasta, które znalazły się na liście 50 europejskich ośrodków miejskich o najgorszej jakości powietrza (przygotowała ja Światowa Organizacja Zdrowia).

– W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – zapowiada wicepremier Morawiecki.

Potrzeba pieniędzy

Mateusz Morawiecki zapowiada programy dedykowane poszczególnym miastom - mimo że wiele z nich podlega już pod uchwały antysmogowe, które przygotowały urzędy marszałkowskie. Takie prawo  działa już w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Uchwałę antysmogową przyjęto również na Mazowszu, a w Łódzkiem trwają prace nad dokumentem.  

Choć z zapowiedzi wicepremiera nie wiadomo jeszcze, jak miałyby wyglądać programy antysmogowe dla pojedynczych miast, jedno jest pewne – będą dodatkowe pieniądze dla samorządów, a to bardzo ważne w walce ze smogiem.

– Musimy poznać więcej szczegółów, czyli jak wysoki będzie budżet na te programy i ile pieniędzy przypadnie poszczególnym miastom. Ale pozytywnie oceniam sam kierunek - by stworzyć odrębny fundusz, dedykowany projektom z zakresu poprawy jakości powietrza – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

I zaznacza, że - według urzędu marszałkowskiego - na terenie województwa śląskiego funkcjonuje od 560 tys. do 700 tys. kotłów i pieców grzewczych niespełniających norm. Należy je wymienić, a to daje 7 mld złotych (przy założeniu, że wymiana pieca kosztuje 10 tys. zł).  

– Marszałek wielokrotnie podkreślał, że z budżetu województwa na zrealizowanie tych inwestycji pieniędzy nie wystarczy. Dlatego każde wsparcie jest potrzebne, o co zresztą wielokrotnie zabiegano, występując do strony rządowej – mówi Patryk Białas.

Wymiana kotłów? Część większej całości

Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast na piątym miejscu znalazł się Wodzisław Śląski. Miasto od lat konsekwentnie walczy ze smogiem, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.×
KOMENTARZE (1)

  • ania, 2017-11-04 10:19:48

    podlaczenie mieszkan do sieci miejskich to dobry pomysl ,wymiana kotlow tez -szkoda ze rozciagnieta w dlugim czasie, co z piecami kaflowymi i kuchennymi w starych domach ktorych jest na szczescie coraz mniej ale jeszcze sa ,a w ktorych mozna palc niestety doslownie wszystko