PARTNER PORTALU
 • BGK

Wymiana pieców, czyli kropla w morzu. Walka ze smogiem pożre miliardy

 • Michał Nowak    4 listopada 2017 - 06:00
Wymiana pieców, czyli kropla w morzu. Walka ze smogiem pożre miliardy
Wszyscy są zgodni co do jednego: na walkę ze smogiem potrzeba wielkich środków. (fot. YouTube)

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że część wpływów z opłat za torebki foliowe zasili walkę ze smogiem w tych miastach, w których problem jest największy. Brzmi dobrze, ale potrzeby samorządów w tym zakresie są olbrzymie i wymagają inwestycji za miliardy złotych.
• Inicjatywę, dotyczącą wsparcia samorządów pieniędzmi z budżetu państwa dobrze oceniają  aktywiści działający na rzecz poprawy jakości powietrza.

• Ale wymiana kotłów tylko w samym województwie śląskim stanowi wydatek rzędu 7 mld zł. A to tylko kropla w morzu potrzeb, bo tysiące budynków czeka na termomodernizację.

• Rozwiązaniem może być ciepło systemowe, ale tutaj oprócz pieniędzy potrzebna jest decyzja rządu i parlamentu: specustawa, która zlikwiduje bariery w rozwoju sieci ciepłowniczych.   

Od przyszłego roku za torebkę foliową w sklepie zapłacimy 20 gr – tak wynika z podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o gospodarce odpadami opakowaniowymi. Ale pieniądze z reklamówek nie będą trafiać – jak niektórzy sugerowali – do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, lecz do budżetu państwa.

Wicepremier Mateusz Morawiecki uspokaja, że część wpływów z tych opłat wspomoże walkę ze smogiem. Minister rozwoju i finansów chce w ten sposób wspomóc 33 polskie miasta, które znalazły się na liście 50 europejskich ośrodków miejskich o najgorszej jakości powietrza (przygotowała ja Światowa Organizacja Zdrowia).

– W tych 33 miastach chcemy zaproponować jednostkowe programy, na które potrzebne będzie wsparcie m.in. z tej ustawy o torebkach foliowych. Część środków budżetowych na pewno będzie przesunięta na walkę ze smogiem w tych miastach – zapowiada wicepremier Morawiecki.

Potrzeba pieniędzy

Mateusz Morawiecki zapowiada programy dedykowane poszczególnym miastom - mimo że wiele z nich podlega już pod uchwały antysmogowe, które przygotowały urzędy marszałkowskie. Takie prawo  działa już w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim. Uchwałę antysmogową przyjęto również na Mazowszu, a w Łódzkiem trwają prace nad dokumentem.  

Choć z zapowiedzi wicepremiera nie wiadomo jeszcze, jak miałyby wyglądać programy antysmogowe dla pojedynczych miast, jedno jest pewne – będą dodatkowe pieniądze dla samorządów, a to bardzo ważne w walce ze smogiem.

– Musimy poznać więcej szczegółów, czyli jak wysoki będzie budżet na te programy i ile pieniędzy przypadnie poszczególnym miastom. Ale pozytywnie oceniam sam kierunek - by stworzyć odrębny fundusz, dedykowany projektom z zakresu poprawy jakości powietrza – mówi Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

I zaznacza, że - według urzędu marszałkowskiego - na terenie województwa śląskiego funkcjonuje od 560 tys. do 700 tys. kotłów i pieców grzewczych niespełniających norm. Należy je wymienić, a to daje 7 mld złotych (przy założeniu, że wymiana pieca kosztuje 10 tys. zł).  

– Marszałek wielokrotnie podkreślał, że z budżetu województwa na zrealizowanie tych inwestycji pieniędzy nie wystarczy. Dlatego każde wsparcie jest potrzebne, o co zresztą wielokrotnie zabiegano, występując do strony rządowej – mówi Patryk Białas.

Wymiana kotłów? Część większej całości

Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast na piątym miejscu znalazł się Wodzisław Śląski. Miasto od lat konsekwentnie walczy ze smogiem, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ania, 2017-11-04 10:19:48

  podlaczenie mieszkan do sieci miejskich to dobry pomysl ,wymiana kotlow tez -szkoda ze rozciagnieta w dlugim czasie, co z piecami kaflowymi i kuchennymi w starych domach ktorych jest na szczescie coraz mniej ale jeszcze sa ,a w ktorych mozna palc niestety doslownie wszystko