PARTNER PORTALU
  • BGK

Wymiana pieców. Przez lato niewiele się zmieniło. W Warszawie znów będzie smog

  • pt    25 września 2017 - 10:03
Wymiana pieców. Przez lato niewiele się zmieniło. W Warszawie znów będzie smog
Budżet magistratu na walkę z zanieczyszczeniami w roku 2017 wynosi 2 miliardy złotych. (fot.fotolia)

Ekolodzy krytykują władze Warszawy. W ciągu wiosny i lata w mieście wymieniono tylko ok. 270 z 12 tysięcy pieców.
• Informacje o ogromnym zanieczyszczeniu powietrza w stolicy pojawiły się zimą zeszłego roku.

• Wygląda na to, że w tym roku będzie podobnie.

• Samorząd województwa przyjął uchwałę antysmogową, ale zmiany następują bardzo wolno. 

- Należy pochwalić działania Urzędu Marszałkowskiego, który opracował tak zwaną uchwałę antysmogową - zaznacza stowarzyszenie Wolne Miasto Warszawa. Organizacja została założona przez Jana Śpiewaka, byłego lidera Miasto Jest Nasze.

Uchwała ma na celu wprowadzenie wymogów dotyczących instalacji grzewczych i spalanych w nich paliw. Dotyczy całego województwa mazowieckiego, nie tylko Warszawy. Dzięki niej wszystkie nowo instalowane piece będą musiały spełniać normy Unii Europejskiej. Uchwała ma wejść w życie 1 listopada tego roku – przypomina portal metro.pl.

- To spora rewolucja, zważywszy na to, że na zanieczyszczenia powietrza w Warszawie wpływ mają również okoliczne gminy, których mieszkańcy w dużej mierze palą "byle czym" - twierdzi WMW.

Budżet magistratu na walkę z zanieczyszczeniami w roku 2017 wynosi 2 miliardy złotych. W jego ramach realizowane są m.in. dotacje ekologiczne oraz rozbudowa sieci ciepłowniczej.

Działania Urzędu spotkały się jednak z krytyką z różnych stron. Wolne Miasto Warszawa napisało:

- Naganę należy skierować do warszawskiego ratusza, który jest mistrzem w działaniach pozorowanych. Mamy niby program dopłat na wymianę pieców, ale do tej pory mało kto z niego korzysta. Miasto nie podjęło również żadnych kroków zmierzających do zmniejszenia zanieczyszczenia komunikacyjnego (te stanowi ok. 50-60 proc. całego zanieczyszczenia w Warszawie). Ratusz nie wprowadza ograniczeń dla ruchu samochodowego w centrum miasta, program darmowej komunikacji jest czysto PR-owy (ratusz po to narzędzie praktycznie nie sięgał) – cytuje metro.pl

W zeszłym roku złożono tylko 400 wniosków o dotację na wymianę starych kotłów i pieców. 277 z nich zostało zrealizowanych lub jest w trakcie realizacji. Według przeprowadzonej przez urząd inwentaryzacji w mieście jest ponad 12 tysięcy odbiorców, którzy mogliby skorzystać z dofinansowania.

Od 1 września ruszyła kolejna tura składania wniosków o dofinansowanie starych kotłów i pieców. Ratusz rozpoczął już kampanię reklamową:

Zanieczyszczenia z małych miejscowości

Jak twierdzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, za zły stan powietrza w Warszawie w dużej mierze odpowiadają także podwarszawskie miejscowości. Miasta takie jak Pruszków czy Otwock generują smog, który potem napływa do stolicy.

Od kilku lat trwają prace nad poprawą tej sytuacji. Pruszków w 2014 roku rozpoczął program poprawy jakości środowiska. Władze stawiają na rozwój terenów zielonych w mieście. Projekt ma zostać zakończony w 2020 roku – pisze metro.pl

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Witek, 2017-09-25 21:31:40

    Gdyby władze woj. mazowieckiego poszły za przykładem małopolski - to może smog tegorocznej zimy nie dotyczyłby Warszawy i okolic. A tak znowu będziemy oddychać smrodem z okolicznych kominów, bo Kowalski wrzuci do swojego węglowego pieca byle co - żeby to chociaż był tylko węgiel - a tak często ląduj...ą śmieci, bo wszystko przecież da się spalić. Dopóki nie będzie jasnych norm i uregulowań to smog będzie wracał co zimę. U siebie dom ogrzewam peletem - kocioł polskiego producenta Kostrzewa pracuje u mnie już od 6 lat - wtedy nikt jeszcze nie myślał o ekologii. Znajomi pukali się w głowę, że będzie drogo, że nie wyjdę na swoje i będę miał zimno w chałupie. A na przestrzeni tych 6 lat ceny peletu znacząco spadły, kocioł nawet po gwarancji dalej chodzi bezawaryjnie. Sąsiad niby ma nowoczesny nowy kocioł na węgiel a walczy już z nim drugi rok. Niby na gwarancji a coś cały czas mu szwankuje. Ale czego tu się spodziewać jak się wrzuca do niego węgiel za 400zł i to jeszcze mu drogo. Ale nowym Jeepem Cherokee to się wozi. Niektórym brak wyobraźni.  rozwiń