PARTNER PORTALU
  • BGK

Wymiana pieców węglowych w Krakowie na nowych zasadach

  • PAP/AT    28 maja 2015 - 07:31
Wymiana pieców węglowych w Krakowie na nowych zasadach

Władze Krakowa chcą zmobilizować mieszkańców do szybszej wymiany pieców węglowych (fot.krakow.pl)

Mieszkańcy, którzy dostaną dotację na wymianę pieców węglowych będą mieć trzy miesiące od podpisania umowy na zainstalowanie innego źródła ciepła. Inaczej dotacja przepadnie.
Władze Krakowa chcą zmobilizować mieszkańców do szybszej wymiany pieców węglowych. Osoby, które na ten cel otrzymają dotację, będą mieć trzy miesiące od podpisania umowy na zainstalowanie innego źródła ciepła, a ci, którzy dotacji nie wykorzystają, mogą w kolejnych latach jej nie dostać.

W 2015 r. władze Krakowa chcą przeznaczyć na Program Ograniczania Niskiej Emisji 63 mln zł. Znaczną cześć tej kwoty miasto otrzyma z zewnątrz, m.in. z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "KAWKA" (44 mln zł) i w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (10 mln zł).

Krakowianie nie wykorzystali dotacji

"Zależy nam na likwidacji jak największej liczby pieców węglowych. Chcemy zmobilizować mieszkańców, by nie zwlekali z ich wymianą" - mówiła dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa Ewa Olszowska-Dej. Dodała, że w 2014 r. krakowianie nie wykorzystali 4 mln zł na wymianę pieców i ok. 1 mln zł na odnawialne źródła energii np. instalację kolektorów słonecznych, bo mimo przyznania dotacji nie wykonali inwestycji.

Takim sytuacjom ma zapobiec przyjęty w środę przez radnych zapis, że zainteresowani będą mieć od podpisania umowy o dotacji 3 miesiące na realizację zadania i czas na jego rozliczenie do 10 października. Nowy jest także zapis, że jeśli z winy mieszkańca przydzielona mu dotacja nie zostanie wykorzystana, w kolejnych latach taka osoba może dotacji nie dostać.

"Nie ingerujemy w czas, jaki każdy poświęca na przygotowanie inwestycji i uzyskanie wymaganych uzgodnień i dokumentów, ale w momencie, kiedy podpisana zostanie umowa o przyznaniu dotacji, każdy będzie miał trzy miesiące na realizację zadania. W przypadku, kiedy ktoś będzie miał problemy niezależne od niego, będzie mógł podpisać z nami aneks do umowy, będzie też można zawierać umowy wieloletnie" - zaznaczyła Olszowska-Dej.

Skrócono termin rozliczeń

"Skróciliśmy termin rozliczeń do 10 października, bo musimy dostosować się do terminów rozliczeń instytucji, które nam przekazują środki" - wyjaśniła.

Ustalono także, że maksymalna powierzchnia kolektorów słonecznych, na instalację której można będzie otrzymać dotacje, to 5 m kw.

Krakowianie, którzy starali się o wymianę pieców sygnalizowali, że rozpatrywanie ich wniosków o dotację trwało zbyt długo. Jak powiedziała Olszowska-Dej zasady zostały zmienione i rozpatrzenie wniosku nie powinno trwać obecnie dłużej niż dwa miesiące.

Zainteresowani mogą uzyskać nawet zwrot do 100 proc. wydatków poniesionych na wymianę pieca węglowego, w przyszłym roku będzie to do 80 proc., a w 2017 do 60 proc.

Od 2012 r. w Krakowie zlikwidowano blisko 3,2 tys. pieców węglowych i 1 tys. 150 kotłowni. Zainstalowano 444 odnawialnych źródeł energii. W tym roku mieszkańcy złożyli już ponad 2,6 tys. wniosków o dotację, które opiewają na kwotę 52 mln zł, podpisano już umowy na wydanie 16 mln zł

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.