PARTNER PORTALU
  • BGK

Wypożyczalnia aut elektrycznych w Krakowie - jest plan, ale nie ma jeszcze terminów

  • PAP/MN    16 maja 2016 - 16:10
Wypożyczalnia aut elektrycznych w Krakowie - jest plan, ale nie ma jeszcze terminów

Wypożyczalnie aut elektrycznych funkcjonują w wielu europejskich miastach. W Polsce najbardziej zaawansowane przygotowania są w Warszawie (fot. pixabay)

• W Krakowie samorządowcy planują uruchomić wypożyczalnię samochodów elektrycznych.
• Miałoby pojawić się co najmniej 100 tego typu pojazdów w trzech klasach i 70 terminali do ich wypożyczeń i zwrotów.
• Termin uruchomienia usługi nie jest na razie znany.
W poniedziałek (16 maja) gmina Kraków ogłosiła chęć przeprowadzenia dialogu technicznego i konsultacji w sprawie uruchomienia wypożyczalni. Po zasięgnięciu opinii ekspertów rozpocznie się postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Szacowany termin realizacji projektu zostanie podany po 30 czerwca tego roku.

Zgodnie z planami w przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, z czego maksymalnie 40 w centrum miasta wewnątrz II obwodnicy a poza nią kolejnych 30 stacji. Obsługiwać mają one co najmniej 100 samochodów w trzech klasach: 35 samochodów miejskich, dwuosobowych, 50 samochodów miejskich klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.

Terminale mają zapewnić mieszkańcom możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu samochodu elektrycznego. Będą się one znajdować w specjalnie oznakowanych miejscach w pobliżu komunikacji zbiorowej, stacji wypożyczalni miejskich rowerów, parkingów oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych.

Czytaj też: Wypożyczalnia aut elektrycznych: Wrocław ujawnia termin

Każdy punkt bazowy ma mieć od dwóch do pięciu znakowanych miejsc postojowych i zostanie wyposażony w terminal dający możliwość jednoczesnego ładowania minimum trzech pojazdów.

Zwrot aut odbywać się będzie w tym samym lub dowolnie wybranym miejscu, wyposażonym w terminal. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na dowolnym parkingu lub w wyznaczonym miejscu parkingowym, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km.

Zgodnie z planami wypożyczalnia aut elektrycznych ma stanowić uzupełnienie funkcjonującej na terenie Krakowa komunikacji zbiorowej oraz miejskiej wypożyczalni rowerów. Pojazdy będą mogły poruszać się po bus pasach, strefie ograniczonego ruchu z wyłączeniem ulic w ścisłym centrum (wewnątrz I obwodnicy), zatrzymywać się w strefie bezpłatnego parkowania, a także za darmo korzystać z miejskich parkingów.

Czytaj też: Raport: Rola odnawialnych źrodeł energii jest coraz większa

Carsharing funkcjonuje w wielu europejskich miastach w takich krajach jak np. Niemcy, Szwecja, czy Francja. W Polsce najbardziej zaawansowane przygotowania do uruchomienia miejskiej wypożyczalni ekologicznych samochodów są w Warszawie. Według zapowiedzi tamtejszego Zarządu Transportu Miejskiego system mógłby ruszyć jeszcze w tym roku. Na początku mieszkańcy stolicy mieliby do wyboru 500 samochodów niskoemisyjnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • telikb, 2016-07-31 16:50:02

    to bardziej taka ciekawostka będzie w mieście niż faktycznie się na coś przyda. Parę elektretów korków nie rozładuje, a poważni ludzie nadal będą pożyczali normalnesamochody w normalnych wypożyczalniach. Ja korzystam z Panek i przynajmniej samochody w tej wypożyczalni faktycznie można nazwać samocho...dami.  rozwiń