PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysyp inwestycji w spalarnie i recykling

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 listopada 2010 - 06:49
Wysyp inwestycji w spalarnie i recykling

Gminy inwestują w gospodarkę odpadami 1,6 mld zł. Technologie warte fortunę mają uratować środowisko.
Zmiany w gospodarce odpadami, jakie zamierza przeprowadzić już od przyszłego roku rząd, ułatwią gminom wielomiliardowe inwestycje w budowanie nowych zakładów. Gminy od przyszłego roku mają przejąć gospodarkę odpadami i udzielać zamówień prywatnym firmom. Teraz to przedsiębiorstwa zawierają z mieszkańcami umowy, ale często zaniżają ceny, a mieszkańcy unikają opłat – pisze „Rzeczpospolita”.

Projekt ustawy został już przyjęty przez rząd. Nowy system uszczelni rynek – wpływy z opłat szacowane obecnie na 5 mld zł w skali kraju wzrosną. Gminy już przygotowały inwestycje opiewające na 1,6 mld zł. Dotyczą one modernizacji i budowy nowych zakładów utylizacji odpadów, rozwinięcia systemu selektywnej zbiórki i rekultywacji składowisk.

Największe miasta planują ponadto wybudowanie za 6 mld zł 11 spalarni odpadów. Technologie warte kilkaset milionów złotych są gwarancją bezpieczeństwa dla środowiska naturalnego, co potwierdza fakt setek działających nowoczesnych spalarni w Europie.

Zdaniem ministra Kraszewskiego w kraju jest miejsce dla około ośmiu takich inwestycji, dofinansowanie unijne z funduszy na lata 2007 – 2013 mają szanse dostać dwa, trzy miasta, w tym Bydgoszcz. W ubiegłym tygodniu miasto wygrało przed NSA proces z ekologami. To otwiera Bydgoszczy drogę do pozyskania 330 mln zł unijnych dotacji..

Rewolucyjne zmiany przygotowane przez rząd nie odstraszają prywatnych firm. Wręcz przeciwnie – oczekują one, że po przejęciu rynku przez gminy wzrośnie ilość odpadów. Każdy będzie musiał płacić za śmieci i ich segregację. W dodatku składowanie odpadów będzie znacznie ograniczane – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rybka, 2010-11-29 10:47:14

    nic dodac nic ujac