PARTNER PORTALU
  • BGK

Wysypiska odpadów to także miejsce życia dzikich zwierząt

  • pt    21 marca 2018 - 10:30
Wysypiska odpadów to także miejsce życia dzikich zwierząt
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie organizuje Mazurską Konferencję Ornitologiczną Spytkowo 2018 (fot. wikipedia)

Profesjonalni ornitolodzy i miłośnicy ptaków spotkają się na konferencji na największym wysypisku odpadów na Mazurach. Nic dziwnego, skoro na składowisku żyje kilkadziesiąt gatunków ptaków.
  • Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Spytkowie organizuje Mazurską Konferencję Ornitologiczną Spytkowo 2018.
  • Tematem przewodnim spotkania będą gatunki ptaków występujących na wysypiskach i składowiskach odpadów.
  • To jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie dla wszystkich pasjonatów przyrody.

Celem konferencji, która odbędzie się 14 kwietnia na terenie zakładu  Spytkowie k. Gizycka  jest poszerzenie wiedzy na temat ochrony ptaków. Jak się bowiem okazuje,  ZUOK Spytkowo jest miejscem odpoczynku i żerowania wielu, często rzadko spotykanych, gatunków - od krukowatych przez mewy i ptaki drapieżne, po bociany białe. To zaś skłoniło spółkę do budowania wokół zakładu eksperckiego forum wymiany wiedzy, złożonego z miłośników przyrody.  

Czytaj też: Ustawa antyodorowa. GIOŚ konsultuje projekt, samorządy naciskają

- Chodzi nam o edukowanie poprzez działalność ekologiczną i zwrócenie uwagi ornitologów, ekologów, ale także amatorów przyrody na ochronę tego niebywałego zjawiska jakie ma miejsce w Spytkowie - mówi Paweł Lachowicz, prezes ZUOK Spytkowo.

Tematem przewodnim konferencji będą gatunki ptaków występujące na składowiskach odpadów. Podczas prezentacji "Życie wysypiska widziane z bardzo bliska" będzie można zobaczyć zdjęcia przedstawiające ptasie życie na terenie zakładu w Spytkowie, będzie także mowa o gatunkach dzikich zwierząt, które funkcjonują wokół wysypisk.

Czytaj: Lotnisko a składowisko, czyli gdzie ptaki (nie) żerują

- Powodzenie, jakim cieszyły się dwie pierwsze edycje Mazurskich Konferencji Ornitologicznych w Spytkowie udowodniły, że istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia związane z tematyką przyrodniczą. Poprzednie spotkania przyciągnęły dużą widownię, wśród której byli zarówno początkujący miłośnicy przyrody, jak i osoby o zaawansowanej wiedzy, zajmujące się ornitologią w sposób profesjonalny. Mam nadzieję, że ten krąg będzie się wciąż rozszerzał - podkreśla Jerzy Banach, przewodniczący Rady Nadzorczej ZUOK Spytkowo.

Konferencja jest organizowana pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, natomiast patronat honorowy objął Marek Gustaw Brzezin marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.  Wstęp na konferencję jest bezpłatny, ale organizator wymaga zgłoszenia.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Ornito, 2018-03-21 17:30:49

    Teraz już wiadomo dlaczego 90 procent odpadów w Polsce trafia na składowiska - ptaki muszą się wyżywić...