PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska. Korzystna dla gmin

  • JS    31 grudnia 2015 - 08:31
Jest nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska. Korzystna dla gmin
Termin opłaty za zrzut ścieków został odroczony do końca 2018 roku (Fot. Shutterstock.com)

Do 31 grudnia 2018 roku odroczony został termin płatności podwyższonej opłaty za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnej kary pieniężnej za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo ochrony środowiska. Tym samym umożliwił dalsze odraczanie terminu płatności podwyższonej opłaty za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnej kary pieniężnej za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego. Termin został przesunięty z 1 stycznia 2016 roku na dzień 31 grudnia 2018 roku.

Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska za korzystanie ze środowiska wnosi się opłaty. W przypadku braku posiadania zezwoleń wodno-prawnych na odprowadzanie ścieków do ziemi lub wód powierzchniowych, opłata za korzystanie ze środowiska jest podwyższana o 500 proc.

Samorządy już w lipcu apelowały o odroczenie tych opłat. „Dalsze odroczenie opłat za korzystanie ze środowiska to jedyny sposób, by małe, biedne gminy mogły uregulować na swoim terenie gospodarkę ściekową. Inaczej nie będzie nowych inwestycji, a te dotychczasowe zostaną zaprzepaszczone” – twierdziło wówczas Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego (ZGWL). Więcej informacji tutaj.

Posłowie, uchwalając tę ustawę, wyszli więc naprzeciw oczekiwaniom  władz samorządowych. Warunkiem skorzystania z możliwości odroczenia terminu opłat jest zrealizowanie w tym terminie przedsięwzięcia, którego wykonanie zapewni usunięcie przyczyn ponoszenia podwyższonych opłat lub kar, a przedsięwzięcie to musi być ujęte w krajowym programie oczyszczania ścieków komunalnych.

Ministerstwo Środowiska uważa, że odroczenie terminu płacenia podwyższonej opłaty zdecydowanie ułatwi, a niektórym gminom wprost umożliwi zakończenie już rozpoczętych inwestycji oraz pomoże zrealizować kolejne konieczne projekty.

Z planów inwestycyjnych  przedstawionych przez gminy i związki gmin wynika, że do zrealizowania zostały jeszcze następujące inwestycje:  budowa 91  oczyszczalni ścieków oraz przeprowadzenie innych inwestycji, m.in. przebudowa i modernizacja w  651  oczyszczalniach.

Mapy ryzyka

To jednak nie jedyne zmiany, które wchodzą w życie. Jak informuje Ministerstwo Środowiska, prezydent Andrzej Duda podpisał także ustawę o zmianie ustawy Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta była także inicjatywą poselską. Uwzględniła ona postulaty samorządów związane z mapami ryzyka i zagrożenia powodziowego. Posłowie uchwalili przepisy pozwalające gminom na autonomiczną decyzję w sprawie uwzględnienia albo nieuwzględniania przedstawionych na mapach obszarów i granic ryzyka i zagrożenia powodziowego w dokumentach lokalizacyjnych i planach zagospodarowania przestrzennego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • anty urzędnik , 2016-01-08 01:01:58

    Oczyszczalnie ścieków urzędnicze, państwowe, narodowe, polskie (jak kto woli) same zrzucają ścieki jak mają problem z mikrobami, stad taka wyrozumiałość. Absurd urzędniczy, powinniśmy nie płacić za taką gospodarkę ścieków, a my przepłacamy.