PARTNER PORTALU
  • BGK

Z bałtyckich plaż sprzątnięto 4 tys.litrów śmieci

  • PAP    9 sierpnia 2013 - 13:03
Z bałtyckich plaż sprzątnięto 4 tys.litrów śmieci

Około 4 tys. litrów śmieci zebrało nad Bałtykiem podczas sprzątania plaż ok. 400 wolontariuszy - poinformowali w piątek organizatorzy akcji, Fundacja Nasza Ziemia i Barefoot Projekt Czysta Plaża.
Sprzątanie plaż odbywało się w dwa wakacyjne weekendy 20-21 lipca i 2-3 sierpnia. Podczas pierwszego weekendu ponad 200 wolontariuszy zebrało prawie 2000 litrów śmieci. Na jedną osobę przypadał więc prawie pełen duży (120-litrowy) worek.

Podobny był bilans kolejnego weekendu, kiedy sprzątano plaże w Krynicy Morskiej i w Gdyni.

Na plażach Helu i Chałup znaleziono przede wszystkim duże ilości niedopałków papierosów, puszki i plastik, ale także zerwane sieci rybackie tzw. sieci widma, które dryfując w toni wodnej stanowią zagrożenie na organizmów morskich - informują organizatorzy.

W ramach akcji Fundacja Nasza Ziemia wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża i Rowerowym Rajdem dla Bałtyku uświadamiali też turystom i mieszkańcom wybrzeża, jak ważne jest dbanie o Morze Bałtyckie - jego zasoby oraz różnorodność biologiczną. Wyjaśniano również, jak samemu przyczynić do poprawy jego stanu.

Oprócz akcji sprzątania prowadzono też działania informacyjno-edukacyjne na temat bioróżnorodności Morza Bałtyckiego. W Krynicy odbył się konkurs na rzeźby z piasku "Mieszkańcy Bałtyku", a w Gdyni stowarzyszenie Art Animacje z Warszawy budowało instalację "recyklingowej ławicy ryb".

Do aktywnego działania na rzecz ochrony Bałtyku - unikalnego i wrażliwego ekosystemu, który jest miejscem wypoczynku wielu Polaków - fundacja zachęca Polaków od siedmiu lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pasjonat Słowińskich Wydm, 2013-08-13 01:34:23

    Ja (kilkudziesięcioletni stary człowiek) od ośmiu lat, zbieram samotnie co roku na plaży Słowińskiego Parku Narodowego (15 kilometrowy odcinek, poczynając od brudnych i zaśmieconych Rowów w kierunku Łeby) ok. 100 kilogramów śmieci dziennie!!! Ustawiam je i mocuję tak, aby wytrzymały ewent. wichurę, ...a następnie wykonuję telefon do dyrekcji Słowińskiego Parku Narodowego. Niestety mają to w nosie. Dzwonię do sołtysowej Rowów - ma to w nosie; do Urzędu Gminy Ustka - mają to w nosie; do Urzędu Morskiego w Słupsku - mają to w nosie. Ustawione w kopce śmiecie stoją po kilka lat, zatruwając Bałtyk i piękne słowińskie wydmy. Wśród nich są m.in. telewizory, lodówki , komputery, sieci rybackie, plastikowe pojemniki po olejach napędowych, artykuły łatwopalne, setki tysięcy plastikowych butelek, puszek po piwie i nylonowych toreb (którymi dusi się ptactwo). Wobec bierności władz, sam przez miesiąc pobytu znoszę codziennie z pobrzeża SPN ok. 20 kg najgroźniejszych śmieci (więcej nie jestem w stanie udźwignąć). A urlopowicze w Rowach pozostawiają na w/wym. odcinku plaży dziesiątki kilogramów śmieci dziennie, których nikt nie sprząta (SIC!). Słowiński Park Narodowy, rezerwat biosfery UNESCO, umiera: złoty kiedyś piasek jest szary i brudny; hektary uschniętego lasu wokół jeziora Dołgie Małe; brudny zatruty Bałtyk. Wszyscy, z fundacją "Nasza Ziemia" na czele, do której wielokrotnie telefonowałem, wzruszają ramionami. Organizacje ekologiczne zajęte głównie Puszczą Białowieską, również nie wykazują zainteresowania. Istnieje podejrzenie, ze Park truty jest celowo, gdyż te 34 km pobrzeża jest zbyt łakomym kąskiem dla deweloperów. Jak na razie zabudowuje się całą cenną otulinę SPN. Wycięto ponadto stary las w Dębinie i zabudowano cały cenny biologicznie teren. Więc cała ta wspomniana w artykule akcja to pic na wodę: ktoś na tym zarobi, albo zasłynie. A bezcenny Słowiński Park Narodowy jako zatruty i bezużyteczny zostanie wycięty w pień i przerobiony na kolejny kurort.  rozwiń
  • janko z ..., 2013-08-12 13:28:58

    200 wolontariuszy razy 120 litrów w worku daje 24000 litrów, a jeżeli wolontariusz zebral do worka 10 litrów śmieci, to 200 wolontariuszy zebrało 2000 litrów śmieci - w każdym worku zostało 110 litrów miejsca - śmieci można zbierać dalej ... zastanówcie się co wypisujecie... to, że ktos pisząc uważa... się za humanistę (chómanistem) nie zwalnia go od myślenia, i poprawnego mnożenia, dodawania czy dzielenia i odejmowania  rozwiń