Z budowy kopalni chcą zrobić drugą Rospudę

  • PAP/Gazeta Wyborcza
  • 28-05-2014
  • drukuj
Greenpeace chce powstrzymać nową odkrywkę węgla brunatnego.
Jak donosi "Gazeta Wyborcza", pod Gubinem i Brodami na granicy z Niemcami pod ziemią leży 1,6 mld ton węgla brunatnego. O koncesję na wydobycie stara się PGE Gubin, który w odkrywkę i elektrownię o mocy 1,8 tys. MW chce zainwestować 20 mld zł.
 
Tyle, że niedaleko znajdują się obszary chronionego krajobrazu. Na liście są Dolina Nysy i gniazda orła bielika. W spisie Natura 2000 umieszczono m.in. Jeziora Brodzkie czy Mierkowskie Wydmy.
 
Ekolodzy zapowiadają protesty. "Nieraz sytuacja wydawała się przegrana, bo trudno wygrać z wielką władzą i pieniędzmi, a mimo to się udawało. Tak było np. z Rospudą" - zapowiada Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace Polska.
 
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Klara: Nie po to ustanawia się prawną ochronę terenów przyrodniczych, by potem móc je niszczyć.

Ja(piszon), 2014-05-29 14:05:44 odpowiedz

Do Klara: Ktokolwiek myśli, to zrozumie: węgiel to nie jest przyszłość, polski kosztuje więcej niż zagraniczny, a koszty zewnętrzne jego wydobycia i spalania płacimy wszyscy... Patrz wypowiedź pana marcina popkiewicza w programia inny punkt widzenia... Dobrze gado!

idzmy naprzod, 2014-05-28 09:57:39 odpowiedz

Ekoterroryści w akcji. Będą nas bronić, przynajmniej do momentu kiedy na konta fundacji w których prezesują wpłyną "dobrowolne" datki przebrzydłych trucicieli i niszczycieli środowiska ...

Klara, 2014-05-28 08:56:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE