PARTNER PORTALU
  • BGK

Z niemieckim partnerem o ekologii

  • KB    1 czerwca 2010 - 10:34
Z niemieckim partnerem o ekologii

Grupa niemal 30 parlamentarzystów frakcji CDU Parlamentu Kraju Związkowego Nadrenia Palatynat odwiedza Opolszczyznę.
Podczas dwóch dni wizyty spotykają się m.in. z władzami samorządowymi regionu, kuratorem oświaty i przedstawicielami mniejszości niemieckiej.

Swoją wizytę niemieccy goście rozpoczęli od spotkania z zarządem województwa opolskiego, podczas którego podkreślano dotychczasową bardzo dobrą współpracę pomiędzy obydwoma regionami. Zwracano uwagę na fakt, że tak dobre codzienne współdziałanie niemal w każdej dziedzinie możliwe jest m.in. dzięki dobremu funkcjonowaniu biur współpracy międzyregionalnej, z których jedno znajduje się na lotnisku Frankfurt Hahn, a drugie w Opolu.

Marszałek Józef Sebesta przypominał, że podczas swojego ostatniego spotkania z premierem Nadrenii Palatynatu Kurtem Beckiem, rozmawiał m.in. o intensyfikacji współpracy obu regionów w dziedzinie energii odnawialnej.

– Niemieckie doświadczenia w tej dziedzinie są dużo bogatsze niż nasze, a na dodatek przychodzi nam się borykać z kłopotem, jakim jest opór społeczny dotyczący choćby stawiania farm wiatrowych – mówił marszałek. – To najczęściej odosobnione głosy niewielkich grup ludzi, ale skutecznie opóźniające inwestycje w tej dziedzinie - dodał.

Przewodniczący delegacji Christian Baldauf, szef parlamentarnej frakcji CDU przyznał, że to bardzo ważna zarówno ze względów ekologicznych, ale także ekonomicznych i społecznych dziedzina współpracy obydwu regionów. Przyznał jednak, że Nadrenia Palatynat, jak i całe Niemcy mają już od lat wypracowane procedury rozwoju inwestycji w sferze odnawialnych źródeł energii, które są konsekwentnie realizowane i zyskują akceptację społeczną. Jednak sam proces akceptacji wymaga bardzo rzetelnego informowania i pokazywania nieprawdziwości funkcjonujących często w społecznej świadomości stereotypów. To długotrwały proces, a przedstawiciele landu chętnie przekażą swoje doświadczenia w tej dziedzinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.