PARTNER PORTALU
  • BGK

Z roku na rok przybywa instalacji solarnych

  • fundusze-europejskie.pl    29 czerwca 2012 - 11:55
Z roku na rok przybywa instalacji solarnych

Instalacji solarnych na dachach polskich domów przybywa z roku na rok. Co więcej, w 2012 r. może zostać ustanowiony nowy rekord liczby preferencyjnych kredytów udzielonych na ten cel.
104,4 mln zł – to środki, jakie zarezerwował w swoim tegorocznym budżecie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dopłaty do kredytów wspierających zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Całkowita kwota przeznaczona na ten cel w latach 2010-2014 to 300 mln zł. Do tej pory zostało wykorzystane 42,46 proc. środków z dostępnej puli.

Polska kolektorem stoi?


W Polsce entuzjastów słonecznej energii przybywa dosłownie z miesiąca na miesiąc. Świadczą o tym nie tylko dane NFOŚiGW, ale też wyliczenia banków uczestniczących w projekcie.

Czytaj też: Liderzy montażu kolektorów słonecznych

– Tylko od początku bieżącego roku do końca maja zgłosiło się do nas niemal 1300 osób zainteresowanych uzyskaniem Słonecznego EkoKredytu. To o ponad połowę więcej niż w analogicznym okresie roku 2011, kiedy takich wniosków odnotowaliśmy 840 – mówi Anna Żyła, główny ekolog BOŚ Banku.

– To nie wszystko. Łączna wartość udzielonych przez nas kredytów wzrosła niemal dwukrotnie i z końcem maja osiągnęła już kwotę 18 mln zł – dodaje.

Jednym z powodów rosnącego zainteresowania kredytami jest wysokość dopłat proponowanych przez NFOŚiGW. Fundusz finansuje nawet 45 proc. wartości inwestycji obejmującej zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Warunkiem jest zaciągnięcie w jednym z sześciu pośredniczących banków kredytu, który zostanie częściowo spłacony przez państwo.

– Jeśli poniesiony przez nas koszt i udzielony kredyt stanowić będzie przykładowo 15 tys. zł, to dotacja z Narodowego Funduszu zwróci nam prawie 7 tys. zł. Sami będziemy spłacać w ratach pozostałe 8,25 tys. zł, które BOŚ może rozłożyć nawet na 8 lat – wyjaśnia Anna Żyła z BOŚ Banku.

Te dane demonstrują wyraźny trend w naszych ekologicznych postawach.

<!-- pagebreak //-->

Śląsk pełen energii

Tradycyjnie najbardziej nasłonecznionym regionem Polski jest południe. Województwo śląskie, małopolskie i dolnośląskie to regiony, w których już kolejny rok z rzędu najwięcej osób zgłasza się po kredyty na kolektory.

– Od początku naszej współpracy z NFOŚiGW w BOŚ Banku udzielono ponad 4 tys. kredytów na ten cel. Więcej niż jedna piąta została zawarta na Śląsku – mówi Anna Żyła, Główny Ekolog BOŚ Banku.

– W tym roku liczba wniosków o Słoneczny EkoKredyt, które wpłynęły do naszych oddziałów w czterech południowych województwach wyniosła w zasadzie tyle samo, co w pozostałych regionach Polski łącznie – dodaje.

Główną obawą sceptyków jest założenie, że panele słoneczne funkcjonują wyłącznie w warunkach dużego nasłonecznienia. To jeden z ekologicznych mitów, bo kolektory działają również przy zachmurzeniu, pochłaniając rozproszone promieniowanie słoneczne - informuje BOŚ.

Ciepło z kolektorów słonecznych uzyskamy przez cały rok, największy jednak stopień pokrycia zapotrzebowania na podgrzewanie wody ze względów oczywistych przypada na okres maj-sierpień (od 65 proc. do ponad 75 proc).

Dopłaty oraz prognozowane oszczędności wynikające z inwestycji w panele słoneczne robią swoje. Z różnych obliczeń wynika, że instalacje solarne pozwalają ograniczyć o co najmniej 50 proc. roczne zapotrzebowanie na energię zużywaną w celu otrzymywania ciepłej wody w budownictwie mieszkaniowym.

Może to zmniejszyć opłaty nawet o tysiąc złotych w skali roku. Dlatego też w ostatnim czasie obserwowane jest wzmożone zainteresowanie kredytami na kolektory. Pomysł ten powinien zainspirować zwłaszcza te osoby, które zużywają duże ilości ciepłej wody. Wówczas zaoszczędzone kwota jest wyższa, a zakup instalacji szybko się zwraca - donosi BOŚ. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • sunrydz, 2012-06-29 17:50:44

    Ciekawy rodzaj deziformacji. Zamieszczona fotografia sugeruje czytelnikowi, że chodzi tu o panele fotowoltaiczne, gdzie rzeczywiście mowa jest o kolektorach próżniowych. W Pollsce z roku na rok przybywa tych ostatnich, co powoduje, że wolne do tego miejsca są tylko "zaśmiecane", przestar...załą, bezużytechną technologią. Małe porównanie: Podczas gdy u naszych zachodnich sąsiadów moc zainstalowanych paneli fotowoltaicznych ma już przeszło 28 GWp , u nas w kraju jest tego jedynie ok. 2 MWp. (0,007 %)  rozwiń