PARTNER PORTALU
  • BGK

"Zaadoptuj rzekę" z Klubem Gaja

  • PAP    6 lipca 2012 - 21:00
"Zaadoptuj rzekę" z Klubem Gaja

Już po raz siódmy Klub Gaja organizuje akcję "Zaadoptuj rzekę", która ma nauczyć dzieci jak ważne jest dbanie o czystość rzek. W piątek odbył się happening promujący akcję; ekolodzy przygotowali wiele atrakcji i zabaw związanych z ochroną polskich rzek.
Tegoroczna edycja obejmuje trzy miasta: Katowice, Warszawę i Hel. Rozpoczęliśmy w Katowicach, ponieważ przez województwo śląskie płyną dwie najważniejsze polskie rzeki - Wisła i Odra, a skończymy na Helu, tam gdzie rzeka wpada do Bałtyku" - powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

W piątkowym happeningu promującym akcję wzięło udział około 170 dzieci z czterech szkół podstawowych. Czekały na nich różnorodne zabawy edukacyjne, warsztaty artystyczne, konkursy. Wszyscy uczestnicy imprezy dostali też słodycze - pierniki w kształcie łososia, który jest symbolem akcji.

Jak powiedział dziennikarzom Bożek, za trzy lata w UE zacznie obowiązywać Ramowa Dyrektywa Wodna, czyli nowe przepisy dotyczące polityki wodnej. Nakłada ona na kraje członkowskie m.in. obowiązek zrównoważonego korzystania z wód.

<!-- pagebreak //-->

"Aby rzeki były czystsze, musimy zmienić nasze codzienne nawyki typu zmywanie naczyń, pranie, sianie i sadzenie, aby były bardziej przyjazne środowisku" - przekonywał Bożek.

Jak mówił, jakość wody warto podnosić także ze względów ekonomicznych. "Płacimy za wodę w plastikowej butelce, kupioną od jakiejś korporacji, kiedy mamy wodę w kranie, za którą również płacimy. Gdyby woda była czysta, to nie musielibyśmy tego robić" - tłumaczył Bożek.

8 lipca odbędzie się ogólnoeuropejski happening Big Jump. O godzinie 15 każdy, kto chciałby przyłączyć się do akcji, może pójść nad swoją lokalną rzekę i wejść do niej. Następnie, aby podzielić się wrażeniami z innymi uczestnikami, można dołączyć do akcji na facebooku lub wysłać swoje zdjęcie z wejścia do wody na e-mail Klubu Gaja.

Program edukacyjny "Zaadoptuj rzekę" jest realizowany od września 2005 roku. Dotąd społecznych opiekunów znalazło około 400 rzek, potoków i jezior. Program był nominowany do tytułu The Best Practice - najlepszego programu środowiskowego w Unii Europejskiej (2008). Partnerem przedsięwzięcia jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jaka, 2012-07-08 14:50:54

    Bardzo fajne są takie akcje i fajnie że bank PKO BP potrafi je wesprzeć, ja dzięki ich książeczkom SKO powoli uczę dziecka szacunku i umiejętności oszczędzania a takie akcje też super edukacyjnie działają na młodsze pokolenie.