PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabrze nie chce decydować o wycince gliwickich lip

  • 24gliwice.pl (Michał Pac Pomarnacki)    11 kwietnia 2013 - 11:58
Zabrze nie chce decydować o wycince gliwickich lip

Na coraz więcej przeszkód napotykają gliwiccy urzędnicy, którzy zamierzają wyciąć blisko 130 lip rosnących wzdłuż ul. Mickiewicza.
Z odsieczą nie przyszli im zabrzańscy koledzy po fachu, którzy odmówili wydania decyzji w tej budzącej spore kontrowersje sprawie. Ponieważ zgodnie z prawem miasto nie może podejmować decyzji o wycince drzew, jeśli rosną one na jego terenie, Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyznaczyło gminę zastępczą w sprawie.

O losach drzew, po sąsiedzku, miał rozstrzygnąć wydział ekologii z zabrzańskiego magistratu. Jednak w Zabrzu nie zamierzają odgrywać roli kata gliwickich drzew.

- Wczoraj do gliwickiego urzędu miejskiego został wysłana odmowa wszczęcia postępowania w tej sprawie - informuje nas wydział kontaktów społecznych w zabrzańskim magistracie.

Ta wiadomość z pewnością rozczaruje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który uzasadniał wycinkę blisko 130 drzew potrzebą budowy ronda u zbiegu ulic Sobieskiego i Mickiewicza oraz kilkunastu miejsc postojowych. Ponadto, jak argumentował ZDM, niektóre lipy rosną zbyt blisko jezdni i zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu.

Mieszkańcy stanowczo sprzeciwiali się wycince drzew, twierdząc, że dzięki nim aleja ma swój niepowtarzalny charakter i stanowi cenne dziedzictwo urbanistyczne, które powinno zostać zachowane w niezmienionej formie dla przyszłych pokoleń.

W sukurs obrońcom lip przyszedł także wojewódzki konserwator zabytków. Jak się okazuje, dosłownie na dniach zakończy się procedura wpisywania lip do rejestru zabytków. To także brano pod uwagę w urzędzie miejskim w Zabrzu.

- Z tego co wiemy, jest to teren o znaczeniu historycznym, a wojewódzki konserwator zabytków podjął decyzję o wpisaniu alei do rejestru zabytków. Wobec tego uważamy, że miasto Zabrze nie powinno rozpatrywać tej sprawy - dodają zabrzańscy urzędnicy.

Czy to koniec kilkumiesięcznej batalii o lipy?

Wygląda na to, że nie do końca. Jak informują obrońcy drzew, w marcu ZDM złożył kolejny wniosek, tym razem o wycinkę 101 drzew pod budowę ronda u zbiegu ulic Daszyńskiego, Sowińskiego, Radiowej, Kozłowskiej i Mickiewicza. Zdaniem stowarzyszenia „Gliwickie Drzewa", cały tok wydarzeń wskazuje, że władze Gliwic zamierzają zmienić lokalizację dla zachodniej obwodnicy miasta.

- Podjęte przez ZDM starania o radykalne wycięcie drzew na ulicach Sowińskiego i Mickiewicza, świadczą o tym, że porzucony został projekt budowy południowo-zachodniej obwodnicy (za POCH-em), a władze miasta zamierzają ruch tranzytowy poprowadzić wymienionymi ulicami, nieodwracalnie niszcząc tę dzielnicę - napisali obrońcy drzew w oświadczeniu.

Jednak te sensacyjne doniesienia ostro dementuje rzecznik prasowy prezydenta Gliwic Marek Jarzębowski.
- Te rewelacje to po prostu jedna wielka bzdura - oznajmił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.