PARTNER PORTALU
  • BGK

Zabytkowy park odżył po rewaloryzacji

  • PAP    21 grudnia 2011 - 09:20

3700 nowych drzew i krzewów znalazło się w XVIII-wiecznym parku otaczającym pałac współtwórcy Konstytucji 3-Maja gen. Augustyna Gorzeńskiego w Dobrzycy. W tych dniach zakończyła się rewaloryzacja zabytku, w którym mieści się Muzeum Ziemiaństwa.
W pierwszym etapie prace wykonano prace wokół nowopowstałej oranżerii, czyli dawnego "Słodkiego Ogródka"poinformował Andrzej Filipiak z muzeum. Powstały również nawierzchnie żwirowe.

Podobne prace wykonano w drugim etapie rewaloryzacji. Wśród wielu gatunków o jakie wzbogacono parkową zieleń są nowe gatunki róż, azalii, pigwowca, przetacznika, trzemiliny, migdałka. Zamontowane zostało także oświetlenie.

Wcześniej zbudowano w parku dwa mosty na stawach, wolierę dla ptactwa ozdobnego, wykarczowano pnie, założono sieć monitoringu.

Jednym z parkowych okazów jest ogromny platan, zwany konstytucyjnym, posadzony najprawdopodobniej przez Gorzeńskiego dla uczczenia Konstytucji 3-Maja. W otoczeniu pałacu nie brakuje innych sędziwych okazów. Rośnie tam m.in. ponad 200-letni jesion wyniosły oraz ponad 300-letni klon polny (paklon). Ten ostatni mierzy 20 metrów wysokości i posiada w obwodzie 451 cm.

Właścicielem dobrzyckich obiektów jest samorząd województwa wielkopolskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.